EN

19.08.2021, 14:22 Wersja do druku

Szczecin. Trwa budowa nowej siedziby Teatru Polskiego

mat. teatru

Na budowie nowej siedziby Teatru Polskiego w Szczecinie powstaje Teatr Szekspirowski, a także konstrukcje sali eksperymentalnej i głównej. Pierwsze spektakle w nowym obiekcie teatralnym planowane są na 2023 r.

W nowym budynku teatru wykonywane są obecnie prace związane ze wznoszeniem konstrukcji ponad płytą fundamentową – poinformowały w czwartek służby prasowe zachodniopomorskiego marszałka. Kształtu nabiera Teatr Szekspirowski, którego ściany sięgają już do wysokości zielonego dachu tarasu. W miejscu przyszłego foyer przy Teatrze Szekspirowskim trwają prace przy stropie żelbetowym z belkami tworzącymi strop kasetonowy, który będzie jedną z głównych ozdób wnętrza budynku.

W głębszej części nowego teatru powstaje konstrukcja sali eksperymentalnej oraz sali głównej teatru wraz z zapleczem technicznym i garderobami. W tej części jest już strop zlokalizowany na poziomie ponad dwunastu metrów względem wejścia do obecnego gmachu teatru. Widać już także zarysy widowni i proscenium w sali głównej. Stawiane są ściany wokół poczekalni i zaplecza sceny oraz strop nad nimi.

W obecnej siedzibie teatru, zabytkowym budynku trwa układanie tynków na ścianach, wykonywane jest docieplenie ścian od środka tak, aby zachować wygląd elewacji zewnętrznych i poprawić izolację. Prowadzone są w nim także prace instalacyjne. Zakończono wykonywanie wzmocnień konstrukcji, uzupełnień murów wielokrotnie przebudowywanego obiektu oraz zabezpieczono przeciwpożarowo konstrukcję nośną. Na parterze wykonywane są warstwy pod przyszłe posadzki.

Gruntownie przebudowany obiekt będzie dysponował m.in. sceną główną na 569 miejsc, sceną Teatru Szekspirowskiego na 549 miejsc, salą kabaretową na 80 miejsc, wielofunkcyjną salą prób i sceną eksperymentalną ze zmienną liczbą miejsc siedzących.

Modernizacja teatru powinna zakończyć się pod koniec 2022 r. Pierwsze spektakle w nowym obiekcie zaplanowano na 2023 r.

Koszt prac budowlanych to 196 mln zł. Inwestorem jest Teatr Polski w Szczecinie. W sfinansowaniu inwestycji pomogą środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 oraz środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Źródło:

PAP