EN
5.09.2022, 09:10 Wersja do druku

Szczecin. Tenor z Ukrainy zwycięzcą Wielkiego Turnieju Tenorów Opery na Zamku

Zwycięzcą 22. Wielkiego Turnieju Tenorów Opery na Zamku w Szczecinie został Nazarii Kachala (numer 2), tenor pochodzący z Ukrainy. W piątkowy wieczór w Teatrze Letnim w Szczecinie zdobył od widzów 621 róż.

fot. Bodek Macal/ mat. Opera na Zamku

Nazarii Kachala zaprezentował arię Cania z I aktu opery "Pajace" Ruggera Leoncavalla „Vesti la giubba”. W drugiej części zaśpiewał "Torna a Surriento" – pieśń neapolitańską Ernesta de Curtisa. Nazarii Kachala zdobył także nagrodę orkiestry Opery na Zamku. Tradycyjnie został pasowany na rycerza "na cześć wszechmocnej sztuki śpiewaczej i otrzymał zaszczytne imię Kawalera de Crescendo".

Drugie miejsce i 350 róż zdobył Rafał Żurek, a trzecie miejsce i 332 róże oraz nagrodę Stowarzyszenia Miłośników Opery i Operetki dla najpiękniej śpiewającego tenora zdobył Emil Pavlov z Bułgarii. W finale wszyscy tenorzy zaśpiewali wspólnie pieśń "O sole mio". Śpiewakom towarzyszyła orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka.

W piątek o względy publiczności walczyło ośmiu tenorów: z Polski, Ukrainy, Bułgarii, Włoch i USA. Tradycją turnieju jest wybór najlepszego przez widzów – każdy wrzuca do kosza różę, głosując w ten sposób na swojego faworyta. W pierwszej części artyści wykonują armie operowe, w drugiej – lżejszy repertuar – arie operetkowe czy pieśni neapolitańskie.

Źródło:

Materiał nadesłany