EN
13.05.2022, 11:47 Wersja do druku

Szczecin. „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” premierowo we Współczesnym

Odtwórz artykuł

13 maja w Teatrze Współczesnym w Szczecinie odbędzie się prapremiera spektaklu „SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Spektakl opowiada o sytuacji polskiej psychiatrii dziecięcej i porusza temat prawa osób LGBTQ+ do wolności i samostanowienia. Inspiracją do jego powstania był m.in. reportaż Janusza Schwertnera „Miłość w czasach zarazy”.

fot. mat. teatru

Według polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, związek małżeński mogą zawrzeć osoby pełnoletnie, posiadające zdolność prawną i wyrażające wolę wstąpienia w taki związek. Takie prawo ma każdy obywatel, pod warunkiem, że osoba, którą pragnie poślubić, jest przeciwnej płci.

Siłą sceny jest tworzenie sytuacji niemogących odbywać się realnie, szczególnie jeśli przyświeca im prawo kochania drugiego człowieka. Jedynym miejscem dla spełnienia marzeń o prawnym i publicznym uznaniu związków nie hetero-normatywnych, jest przestrzeń teatru. W ostatniej części spektaklu „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” zaproszone pary LGBTQ+ wezmą udział w inscenizowanych ceremoniach ślubnych, które będąc niezgodne z obowiązującymi przepisami Rzeczypospolitej Polskiej, nie mają żadnych realnych konsekwencji prawnych.

„Pora powiedzieć stop. Pora zakończyć sztucznie produkowane spory. To nie są aktorzy, ale prawdziwe pary, które chciałyby móc zalegalizować swój związek. W Polsce jednak tego zrobić nie mogą” – mówi reżyser spektaklu i dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie, Jakub Skrzywanek.

Pary, które wezmą udział w performatywnych zaślubinach podczas pierwszych spektakli, to osoby biorące udział w współtworzeniu spektaklu – mieszkanki i mieszkańcy Szczecina – zebrani wokół organizacji osób LGBTQ+, Stowarzyszenia Lambda Szczecin. Jako tło zaślubin posłuży dożynkowy ołtarz w kształcie serca, wykonany ręcznie przez Koło Gospodyń Wiejskich z zachodniopomorskiej wsi Stobno, składający się z setek krepinowych kwiatów.

„Ceremonia ślubna jednopłciowej pary staje się afirmatywnym wyrazem prawa każdego człowieka do miłości” – dodaje autor scenografii, Daniel Rycharski.

***

SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy

Na podstawie reportaży Janusza Schwertnera, materiałów dokumentalnych i wywiadów z pacjentami, rodzicami oraz medykami oddziałów psychiatrii dziecięcej w Polsce.

reżyseria: Jakub Skrzywanek
scenariusz: Weronika Murek i Jakub Skrzywanek
dramaturgia: Weronika Murek
scenografia: Daniel Rycharski
kostiumy: Natalia Mleczak
muzyka: Karol Nepelski
reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
choreografia: Agnieszka Kryst
wideo: Krzysztof Kuźnicki i Jakub Skrzywanek
Prapremiera: 13 maja 2022

Materiały do odsłuchania

Źródło:

Materiał nadesłany