EN

29.06.2021, 11:19 Wersja do druku

Szczecin. Rezydencja Artystyczna Scena Nowe Sytuacje

Szanowni Państwo, z wielką radością ogłaszamy nabór do pierwszej edycji programu Rezydencji Artystycznych, które staną się fundamentem nowej przestrzeni, którą otworzymy w przyszłym sezonie w Teatrze Współczesnym w Szczecinie - Sceny Nowe Sytuacje.

Wychodząc naprzeciw bardzo dynamicznie zmieniającemu się językowi teatru, chcemy powołać zupełnie nową, bezpieczną przestrzeń, w której będziemy pomagać artystom sztuk performatywnych w poszukiwaniu własnych dróg, a zarazem dawać możliwość zdobywania doświadczenia współpracy z instytucją.

Rezydencja Artystyczna Scena Nowe Sytuacje to coś więcej niż możliwość stworzenia spektaklu lub innego autorskiego działania performatywnego. Beneficjenci projektu będą uczestniczyć 
w kilkumiesięcznym procesie przygotowywania się do pracy podczas zorganizowanych specjalnie dla nich warsztatów mistrzowskich przy wsparciu wybranych przez siebie tutorów.

Towarzysząc sobie od momentu powstania pierwszej koncepcji spektaklu lub wydarzenia performatywnego do momentu premiery, chcemy krok po kroku pomagać uczestnikom Rezydencji wdrażać się w proces produkcji przedstawienia w instytucji kultury. Będziemy także szukać możliwości promowania w Polsce i za granicą stworzonych w ramach Rezydencji projektów oraz nawiązywania kontaktów z polskimi i zagranicznymi artystami sztuk performatywnych.

Pierwsza edycja Rezydencji kierowana jest do debiutujących artystów i artystek (którzy wyreżyserowali dotychczas maksymalnie 2 spektakle w teatrze instytucjonalnym). Wybór ten jest podyktowany bardzo trudną sytuacją osób, które przez czas pandemii i lockdownu nie dostały szansy na podjęcie pracy w teatrach instytucjonalnych. Mamy poczucie, że w momencie odmrożenia teatrów, naszą odpowiedzialnością jako instytucji publicznej jest zadbanie o te właśnie twórczynie i twórców. Chcemy także wprowadzać nowe standardy, dając możliwość dalszego rozwoju artystycznego poprzez współpracę z tutorami i tutorkami.

Ważną zmianą wobec tworzonych dotychczas podobnych programów będzie możliwość wyboru formy zatrudnienia: umowa o dzieło lub umowa o pracę na czas określony. W przypadku umowy o pracę na czas określony wynagrodzenie netto będzie mniejsze, ponieważ osoby te będą mieć opłacone wszystkie obowiązujące składki. Tworzymy takie rozwiązanie, wsłuchując się też w postulaty, które często wskazywane były przez twórców w okresie pandemii. 

Rezydencja nie ma określonego tematu czy sztywnych ram. Postaraliśmy się, aby formularz zgłoszeniowy był maksymalnie uproszczony. Każda osoba może zgłosić maksymalnie dwa projekty, mogą to być też propozycje stworzone wcześniej do innych naborów (oczywiście pod warunkiem, że nie zostały już zrealizowane). Wierzymy, że twórcy i twórczynie sami najlepiej wiedzą, o czym chcą opowiadać i jak to robić.

Serdecznie zapraszamy wszystkich twórców do nadsyłania projektów swoich marzeń!

Kurator projektu 

Jakub Skrzywanek 

Rezydencja Artystyczna - Scena Nowe Sytuacje 

Termin rezydencji: listopad 2021- listopad 2022

Termin realizowania projektów: I projekt: kwiecień - czerwiec 2022, II projekt: wrzesień - listopad 2022

Organizator: Teatr Współczesny w Szczecinie

Oferujemy:

- zrealizowanie spektaklu lub cyklicznego wydarzenia performatywnego, którego budżet całościowy wynosi 70 tys. brutto (w tym honorarium dla beneficjenta projektu w wysokości 12 tys. brutto, wypłacane w formie umowy o dzieło lub umowy o pracę na czas określony);

- co najmniej 3 warsztaty mistrzowskie rozwijające pracę nad projektem;

- wsparcie wybranego przez siebie tutora zewnętrznego;

- promowanie spektaklu i beneficjentów projektu w Polsce i za granicą; 

- instytucjonalne wspieranie twórców i twórczyń i przygotowywanie ich do dalszej pracy w obszarze pracy w publicznych instytucjach. 

Forma zgłaszania projektów:

1. W celu zgłoszenia projektu do Rezydencji Artystycznej należy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz załącznik z klauzulą RODO i wysłać podpisane dokumenty pocztą elektroniczną (skan) w terminie do 31 sierpnia 2021. Zgłoszenie prosimy nadsyłać na adres [email protected].

2. Regulamin Rezydencji i wszystkie dokumenty potrzebne do zgłoszenia projektu można pobrać ze stronywww.wspolczesny.szczecin.pl (zakładka PROJEKTY). 

Źródło:

Materiał nadesłany