EN

25.05.2021, 16:14 Wersja do druku

Szczecin. Premiera spektaklu "Matylda mierzy wysoko" – w sobotę

Spektakl o dziewczynce-wynalazczyni zagości na deskach szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga. Premiera przedstawienia "Matylda mierzy wysoko" odbędzie się w sobotę.

- W spektaklu Matylda mierzy wysoko poruszane są dwie najważniejsze kwestie. Pierwsza – dla mnie bardzo istotna – to relacje, które panują między dziećmi a dorosłymi: o tym, że często rozmawiamy, słyszymy się, ale się nie słuchamy. Mówimy, ale tak naprawdę nie rozumiemy, co ten drugi – mały – człowiek do nas mówi. I w drugą stronę, bo w ten sposób stajemy się przykładem dla dzieci, że kiedy my mówimy o swoich potrzebach jako dorośli, to dzieci potem też na to nie zwracają uwagi – powiedziała w filmie promującym spektakl reżyserka Anna Rozmianiec.

Dodała, że drugą kwestią jest zacieranie stereotypowego postrzegania dziewczynek i chłopców. "Myślę, że to ważny głos, który dotrze do tych cztero-, pięcio-, sześciolatków i będą mogli zauważyć, aby nie postrzegać innych stereotypowo – niezależnie, czy to jest płeć, wiek czy status społeczny" – wskazała Rozmianiec.

Autor scenariusza, Kuba Kapral, zaznaczył, że bardzo spodobała mu się propozycja reżyserki, by napisał sztukę o dziewczynce-wynalazczyni.

"Żyjemy w społeczeństwie, które niestety nadal nie docenia dziewczyn, kobiet, ich pracy, ich wkładu we wszystko" – stwierdził.

Za scenografię spektaklu "Matylda mierzy wysoko" odpowiada Ryszard Woźniak, za muzykę Robert Łuczak, a pokazy multimedialne stworzyła Natalia Gilicka. Wystąpią m.in. Maja Bartlewska, Paulina Lenart, Rafał Hajdukiewicz i Mirosław Kucharski.

Premiera odbędzie się na dużej scenie Teatru Lalek Pleciuga w sobotę o godz. 16.

Źródło:

PAP