EN

22.09.2022, 12:14 Wersja do druku

Szczecin. „Pleciuga” z dodatkową dotacją 400 tys. zł

Pleciuga znana jest z tego, że bawi dzieci i dorosłych nie tylko w Szczecinie. Aktorzy i aktorki jeżdżą ze swoimi spektaklami po całym województwie, a ostatnio także poza granicę Polski.

Teatr Lalek "Pleciuga" otrzymał z budżetu województwa zachodniopomorskiego dodatkowe 400 tys. zł na dalszy rozwój. Umowę podpisali: Tomasz Lewandowski, dyrektor Pleciugi, Lidia Rogaś, zastępczyni prezydenta Szczecina, a także Anna Bańkowska, członkini zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Czym zajmuje się Pleciuga?

Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na pokrycie kosztów przygotowania, eksploatacji i promocji spektakli premierowych (m.in. "Motyla noga", "Dzikie łabędzie", "Niezłe ziółka", "Orkiestra świata", "Nienauczalni", "Śnieżyca") oraz innych projektów artystycznych.

W tym roku po raz pierwszy zorganizowano "Święto Pleciugi". Ten barwny, rozśpiewany korowód, skierowany do wszystkich mieszkańców województwa, został połączony z premierą koncertu „Orkiestra świata". Oprócz tego kontynuowany jest również projekt "Teatr Polska", który polega na prezentacji wybranego spektaklu w domach kultury województwa zachodniopomorskiego i województw ościennych.

Teatr mocno zaangażował się też w pomoc ukraińskim dzieciom po wybuchu wojny, grając swoje spektakle dla najmłodszych uchodźców za darmo.

Pleciuga na Pomorzu Zachodnim

W ramach projektu "Lalkogranie" teatr przez kilka miesięcy realizuje działania z zakresu edukacji kulturalnej w sześciu miejscowościach naszego województwa. "Pleciuga" poszerza również swoją ofertę edukacyjno-artystyczną dostosowując się do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku w ramach projektu "Teatr szeroko otwarty". Kolejny projekt "FORMowanie", przewiduje realizację mniejszych działań poza teatrem, ale także zorganizowanie otwartych dni teatru formy.

- To bardzo ważne, aby dostęp do kultury był jak najbardziej powszechny, także w mniejszych miejscowościach. „Pleciuga" od lat robi w tej kwestii bardzo wiele. Co roku przyznajemy tej instytucji kultury środki finansowe, aby mogła docierać do jak najszerszego grona widzów na Pomorzu Zachodnim - mówi Anna Bańkowska, członkini zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Pleciuga za granicą

Aktorzy i aktorki teatru doceniani są nie tylko na Pomorzu Zachodnim. Marta Łągiewka i Maja Bartlewska zostały zaproszone, aby spektakl pt. "Przebieranki" przedstawić dla Polek i Polaków mieszkających w Belgii. Aktorki zagrały m.in. w Wydziale Konsularnym Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej.

Finansową pomoc z budżetu województwa otrzymuje od 2019 roku i wyniosła ona łącznie do tej pory 1,5 mln zł.

Tytuł oryginalny

Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie doceniony przez marszałka. Na dalszy rozwój teatr otrzyma 400 tys. zł

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Szczecin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Aleksander Stanuch

Data publikacji oryginału:

21.09.2022

Wątki tematyczne