EN

14.01.2022, 13:47 Wersja do druku

Szczecin. Plany Teatru Pleciuga

W nawiązaniu do tekstu Pani Małgorzaty Klimczak z dnia 7 stycznia br., zatytułowanym „Zapowiada się ciekawie kulturalny rok. Oby pandemia nie zakłóciła wydarzeń” chcielibyśmy uzupełnić zaprezentowane propozycje kilku instytucji artystycznych Szczecina o ofertę Teatru Lalek „Pleciuga”, jedynego w naszym mieście i regionie – teatru formy.

Zapraszamy do Pleciugi na spektakle „Tu rządzą lalki” w reżyserii Artura Romańskiego (premiera odbyła się 13 listopada 2021r.), a jednocześnie zapowiadamy nowe propozycje. Już w styczniu rozpoczną się prace nad spektaklem „Motyla noga” Agnieszki Kochanowskiej w reżyserii Roksany Miner. To ciepła i zabawna historia dla dzieci w wieku od 4 lat, opowiadająca o zniecierpliwionej gąsienicy, która nie mogła doczekać się przeobrażenia w motyla i wejścia w dorosłość. Spektakl będzie naszą propozycją na Dzień Dziecka. Także dla tej grupy wiekowej skierowana będzie premiera „Dzikich łabędzi” – poetyckiej, wielowymiarowej baśni H. CH. Andersena w reżyserii Karoliny Okurowskiej. Premiera planowana na 9 kwietnia będzie zarazem pracą dyplomowa absolwentki AST we Wrocławiu.

W związku z tym, że czytanie performatywne tekstu Jana Wilkowskiego „My i krasnoludki” (reżyseria: Magdalena Miklasz) okazało się wyjątkowym sukcesem, postanowiliśmy rozbudować tę formę do kształtu spektaklu. Premiera – 15 maja.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się czerwiec, wtedy to bowiem zaprosimy naszych widzów na prapremierę spektaklu „Niezłe ziółka”. Ta muzyczna interpretacja motywów wyciągniętych ze znanych opowieści, baśni i podań będzie próbą przełamania stereotypowego myślenia o konstrukcji bajkowych światów, gdzie dobre i szlachetne postaci są gloryfikowane, a złe karane i poddawane ostracyzmowi. Dla dorosłych towarzyszących dziecku w teatralnym doświadczeniu będzie to podróż sentymentalna, dla dzieci – szansa na przybliżenie popkulturowych fascynacji z dzieciństwa ich rodziców czy dziadków, a tym samym przyczynek do dalszych poszukiwań i rozwijania międzypokoleniowego dialogu. W pracy nad prapremierą spotkają się młoda, ale już uznana dramatopisarka Magdalena Mrozińska z wybitnym reżyserem Pawłem Aignerem. Czerwiec będzie rozbrzmiewał pleciugową muzyką także w barwnym ulicznym korowodzie podczas zainaugurowanego w roku 2022 Święta Pleciugi. 

Natomiast nowy sezon 2022/23 zainauguruje premiera dla widzów dorosłych „Rok 1984” Orwella w reżyserii Piotra Ratajczaka.

My także trzymamy kciuki, aby nic nie stanęło na przeszkodzie w realizacji naszych artystycznych zamierzeń.

Zespół Teatru Lalek „Pleciuga”

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne