Prawie 60 spektakli na pięciu scenach, w tym premiera przedstawienia pt. „Pół na pół” – oto plany Teatru Polskiego w Szczecinie na trzeci miesiąc tego roku.
Scena im. Jana Banuchy:
Marcową premierą jest spektakl pt. „Pół na pół” w reż. Tomasza Obary. Fabuła koncentruje się na relacjach rodzinnych przyrodnich braci, którzy zmagają się z trudnościami związanymi z opieką nad starą i schorowana matką. Sztuka, napisana w sposób przewrotny, po mistrzowsku prowadzi widza po krętej, wyboistej drodze. Śmiech, wzruszenie, dreszcz grozy, smutek - to mapa tej wędrówki. „Pół na pół” jest tekstem wieloznacznym, unikającym łatwego osądzania. Nie potępia i nie gloryfikuje. Ocenę moralnych postaw bohaterów pozostawia widzom.
- Sztuka porusza bardzo smutną sprawę - bezradności starego człowieka, skazanego na swoje dzieci. Wielu ludzi jest w takiej sytuacji, a każdy to zna - z obserwacji albo z autopsji. Dlatego „Pół na pół” to zarówno dramat, jak i komedia. Talent dwóch autorów sztuki sprawił, że dialogi są - na ogromnej przestrzeni tego tekstu - bardzo śmieszne. Fabuła całego spektaklu została przeprowadzona w sposób mistrzowski. Myślę, że ten tekst jest tak blisko nas i naszych problemów, że nie da się o nim nie myśleć – po lekturze lub wyjściu z teatru… – mówi reżyser, Tomasz Obara.
W nowym spektaklu Teatru Polskiego wystąpią, na Scenie im. Jana Banuchy: Michał Janicki i Tomasz Obara.
Scena Szekspirowska:
W repertuarze marca znalazła się tegoroczna odsłona cyklu Teatru Polskiego: "SPOTKANIA TEATRALNE". W ramach wydarzenia pn. "SPOTKANIA TEATRALNE. TEATR POLONIA" na Scenie Szekspirowskiej widzowie obejrzą monodramy: "Pogo" – z Marcinem Hycnarem i "Na pierwszy rzut oka" z Marią Seweryn.
Na tę samą scenę powraca spektakl, którego premiera odbyła się w ubiegłym sezonie artystycznym: „Molière, czyli zmowa świętoszków” w reż. Rafała Szumskiego z Michałem Janickim w tytułowej roli. Fabuła dramatu Michaiła Bułhakowa osnuta jest wokół ostatnich lat życia Moliera.
Wśród marcowych spektakli nie mogło zabraknąć nowej produkcji Teatru Polskiego (premiera odbyła się w kutym 2025): „Jeszcze Polska nie zginęła… póki się śmiejemy" w reżyserii Marka Gierszała. Akcja tej komedii rozgrywa się tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej i zaraz po napaści Niemiec na Polskę. Rozpoczyna się, gdy zespół Teatru Polskiego w Poznaniu przygotowuje się do wystawienia sztuki „Gestapo“…
- Sztuka niemieckiego autora, Jürgena Hofmanna, jest pięknym hołdem złożonym wobec polskiego ruchu oporu. Jednocześnie ośmiesza mechanizmy dyktatury nazistowskiej i w bardzo zabawny sposób pokazuje zderzenie teatralnej fikcji z życiem – mówi reżyser, Marek Gierszał.
Scena Kameralna:
Na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego widzowie obejrzą spektakl w reżyserii Krzysztofa Materny: „Aleja Zasłużonych” z Olgą Adamską w głównej roli. To opowieść o małżeństwie, które dochodzi do wniosku, że może być problem z ich pochówkiem. Dlaczego? Nie posiadają bowiem pieniędzy na to, by opłacić własny pogrzeb. Ale - z racji, że ona jest poetką, zasłużoną dla literatury, nagradzaną i docenianą – para stwierdza, iż musi załatwić sobie grób i pogrzeb za darmo od państwa, w Alei Zasłużonych.
W repertuarze marca jest spektakl pt. „Kora – dziecko słońca” w reżyserii Adama Opatowicza. Muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej artystce, piosenkarce, autorce tekstów piosenek i wierszy oraz malarce. Za rolę w tym przedstawieniu Adrianna Szymańska otrzymała nagrodę jury plebiscytu teatralnego dla zachodniopomorskich teatrów „Bursztynowy Pierścień”: tytuł najlepszej aktorki sezonu artystycznego 2023/2024.
Scena Włoska
„Polita” w reżyseriiJanusza Józefowicza to widowisko na podstawie biografii gwiazdy kina niemego - Poli Negri. Odtwórczynią postaci słynnej aktorki jest Sylwia Różycka. Dzięki technologii 3D widzowie mogą zobaczyć w pełnym wymiarze m.in. studia filmowe Paramount, fragmenty nowojorskiej rewii Ziegfelda, Berlin lat 30. czy budynek Nowojorskiej Giełdy na Wall Street, kiedy wybuchł wielki kryzys w 1929 roku.
Na Scenie Włoskiej widzowie obejrzą też „Alicję w Krainie Czarów” w reżyserii Adama Opatowicza. W przedstawieniu grają aktorzy Teatru Polskiego Ewelina Bemnarek, Adam Dzieciniak i Wiesław Łągiewka oraz aktorzy amatorzy z niepełnosprawnościami z Koła w Szczecinie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Klub Świętokradców Parafii Czarnego Kota Rudego:
Na scenie kabaretowej Teatru Polskiego, czyli w Klubie Świętokradców Parafii Czarnego Kota Rudego, w marcu można obejrzeć: historie miłosne wplecione w muzyczne opowieści - „Qué Viva España, czyli potomek Azteków w Szczecinie” w reżyserii Adama Opatowicza oraz „Hrabiny przodem” w reżyserii Arkadiusza Buszki, czyli monologi o tajemnicach kobiecości, związków i nieubłaganym upływie czasu, w wykonaniu Olgi Adamskiej.
Więcej na: www.teatrpolski.eu