EN

17.05.2021, 14:46 Wersja do druku

Szczecin. Koncert na cmentarzu "Tym, którzy nie powrócili z morza" – w sobotę

Agnus Dei Samuela Barbera i Requiem C-dur Charlesa Gounoda zabrzmią podczas koncertu "Tym, którzy nie powrócili z morza" szczecińskiej Opery na Zamku w sobotę. Koncertowi na Cmentarzu Centralnym towarzyszyć będą iluminacje.

fot. Włodzimierz Piątek

Coroczny koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" odbędzie się, jak co roku, w pobliżu kaplicy głównej szczecińskiego Cmentarza Centralnego. Muzyce towarzyszyć będzie gra świateł, a także ceremoniał morski – warta studentów Akademii Morskiej w Szczecinie i wybijanie szklanek (uderzenie w dzwon okrętowy).

Chór i orkiestra Opery na Zamku wykonają Agnus Dei Samuela Barbera i Requiem C-dur Charlesa Gounoda. Pierwszy utwór – jak wskazali organizatorzy – to transkrypcja na chór mieszany a cappella "znanego i niezwykle popularnego Adagio, skomponowanego przez artystę w 1936 r. na smyczki".

Requiem C-dur z 1889 r. to z kolei utwór skomponowany po śmierci pięcioletniego wnuka Charlesa Gounoda. "Mimo formy tematycznie związanej ze śmiercią, kompozycja przepełniona jest nadzieją i wiarą w zmartwychwstanie, o czym świadczy m.in. majorowa tonacja" – wskazano.

Podczas sobotniego koncertu usłyszeć będzie można wersję na solistów, chór, kwintet smyczkowy, harfę i organy opracowaną przez Henriego Büssera – ucznia kompozytora.

Koncert odbędzie się w reżimie sanitarnym, limit publiczności ustalono na 300 osób. Rozpocznie się w sobotę o godz. 21.

Źródło:

PAP