EN

12.10.2021, 09:15 Wersja do druku

Szczecin. "Carmen" wraca do Opery na Zamku

„Carmen” Georges’a Bizeta – arcydzieło światowego repertuaru operowego, poruszająca do głębi historia miłosna z genialną, rozpoznawalną przez wszystkich muzyką – wraca na deski Opery na Zamku w Szczecinie. Spektakle można będzie zobaczyć w najbliższą sobotę i niedzielę, 16 i 17 października.

fot. Marek Grotowski

„Carmen” – chyba nie ma na świecie opery, która budziłaby więcej skojarzeń, której echo słyszał każdy, przynajmniej w kręgu kultury europejskiej. Historia wspaniałej, wolnej kobiety w momencie swego powstania budziła sprzeciw; pomysł, by główną bohaterką była zwykła Cyganka, która podejmuje decyzje dotyczące swojego życia tylko i wyłącznie w oparciu o własną wolę, okazał się zbyt rewolucyjny dla premierowej widowni. Pierwsze wystawienie opery w 1875 roku zakończyło się spektakularną klęską, ale już kolejne spektakle odwróciły złą passę. Zaczął się triumfalny pochód Carmen przez wszystkie sceny operowe świata. 

Zastanawia, co tak naprawdę przyciąga widzów: czy historia trójkąta miłosnego, czy intrygująca, hiszpańska sceneria, czy fantastyczne, znane wszystkim melodie, czy świetne libretto – autentycznie poruszająca, prawdziwa love story. Powodem może też być jedyna w swoim rodzaju bohaterka – jedna z pierwszych operowych feministek, kobieta, której sednem istnienia i najważniejszą życiową filozofią jest wolność. Carmen może być współczesną idolką – jest odważna, inteligentna, honorowa, wierna sobie, a przy okazji seksowna: doprawdy trudno wyobrazić sobie bardziej wybuchowy koktail! 

Ewelina Pietrowiak, reżyser

Gosha Kowalinska, jedna z odtwórczyni głównej roli o szczecińskiej inscenizacji, tegoroczna laureatka Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii „najlepsza śpiewaczka operowa”: „W tej realizacji mam spięte włosy, ogromny tatuaż. Reżyserka Ewelina Pietrowiak chciała, by Carmen samym wyglądem zastanawiała nas, żeby była bardzo kobieca, ale również bardzo męska. Merimée opisał w swojej noweli, na podstawie której napisano libretto, kobietę wolną, która sama na siebie zarabia, sama o sobie decyduje. W czasach, gdy powstała ta nowela i kiedy skomponowano operę to było właściwie niedopuszczalne. Kobiety miały nad sobą zawsze męską rękę. W szczecińskiej inscenizacji Carmen jest bardzo współczesna. Dla reżyserki ważniejsze było pokazanie, że ta bohaterka jest silna aniżeli seksowna. Nie chciała podkreślać tego, co jej zdaniem jest w innych inscenizacjach. (…) Jako jedyna ze wszystkich kobiet na scenie mam spodnie (śmiech). Carmen to Carmen, przekaz jest zawsze ten sam, jest tylko inaczej pokazywany. Ważne, by była prawdziwa, szczera. A Carmen jest po prostu wolnym człowiekiem. Tak, musi chodzić do pracy, bo życiem zawsze rządzą jednak pieniądze. Ale jest wolna duchem. Jeżeli chcemy z niej już zrobić postać prawdziwie żywą, taką jak Ty lub ja, byłaby to osoba nieusatysfakcjonowana, która przeżywa rozczarowanie jedno za drugim. Carmen jest silną kobietą, która chce być wolna. Przede wszystkim, sama o sobie decyduje, nie idzie na kompromis i jest niezależna. Carmen to postać, której będę bronić w każdej realizacji. (...) 

Terminy:

16.10.2021, sobota godz. 19.00

17.10.2021, niedziela, godz. 18.00

Czas trwania: 2 godz. 45 min (w tym jedna przerwa)

Miejsce: Sala Główna

Ceny biletów: 40-100 zł

Realizatorzy:

Kierownictwo muzyczne

Vladimir Kiradjiev

Reżyseria, scenografia

Ewelina Pietrowiak

Kostiumy

Katarzyna Nesteruk

Choreografia

Artur Żymełka

Reżyseria świateł

Łukasz Różewicz

Przygotowanie chóru

Małgorzata Bornowska

Przygotowanie chóru dziecięcego

Agata Czekalińska

Współpraca muzyczna

Franck Chastrusse Colombier

Asystent reżysera

Mirosław Kosiński

Obsada:

Carmen 

Gosha Kowalinska (16.10)
Edyta Kulczak (17.10)

Don José 

Dominik Sutowicz

Escamillo 

Tomasz Rak

Micaëla 

Joanna Tylkowska-Drożdż (16.10)
Victoria Vatutina (17.10)

Frasquita 

Ewa Olszewska

Mercédès 

Elwira Janasik

Dancairo 

Tomasz Łuczak


Remendado 

Paweł Wolski 

Zuniga

Janusz Lewandowski 

Moralès 

Michał Sobiech 

Orkiestra, Chór i Balet Opery na Zamku

Chór dziecięcy Opery na Zamku 

Dyrygent 

Vladimir Kiradjiev

Inspicjent 

Maria Malinowska-Przybyłowicz, Marta Miklińska

Program spektaklu: https://www.opera.szczecin.pl/sites/default/files/2020-11/Carmen.pdf

Źródło:

Materiał nadesłany