EN

2.03.2022, 10:36 Wersja do druku

Świat. Walerij Giergijew wyrzucony z Filharmonii Monachijskiej. Gwiazdy polskiej muzyki bojkotują Rosję

Inne aktualności

Słynnego dyrygenta i przyjaciela Władimira Putina zwolnił burmistrz Monachium Dieter Reiter. Świat muzyki klasycznej i opery solidaryzuje się z Kijowem. W Metropolitan Opera w Nowym Jorku zabrzmiał hymn Ukrainy. Pisze Anna S. Dębowska w „Gazecie Wyborczej”.

O zwolnieniu Walerija Giergijewa ze stanowiska głównego dyrygenta Filharmonii Monachijskiej napisał "Der Spiegel". Bezpośrednim powodem tej decyzji jest jego kilkudziesięcioletnia przyjaźń z Władimirem Putinem, wsparta całkowitym poparciem dla imperialnej polityki Kremla. 

25 lutego burmistrz Monachium Dieter Reiter wezwał Giergijewa do "zdystansowania się od wojny" i Putina. Postawił ultimatum, że jeśli doskonały dyrygent nie potępi agresji Rosji na Ukrainę, zostanie zwolniony. Giergijew był głównym dyrygentem Filharmoników Monachijskich od 2015 r.

Ponieważ Giergijew nie odpowiedział na wezwanie Reitera, burmistrz oświadczył, że "w Monachium nie będzie już więcej koncertów pod jego batutą".

Wcześniej do podania się do dymisji wezwał Giergijewa festiwal w Verbier, którego orkiestrą kierował Rosjanin. Wczoraj dyrygent zrezygnował ze stanowiska.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Walerij Giergijew wyrzucony z Filharmonii Monachijskiej. Gwiazdy polskiej muzyki bojkotują Rosję

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Anna S. Dębowska

Data publikacji oryginału:

01.03.2022

Wątki tematyczne