EN

4.12.2021, 18:47 Wersja do druku

Suwałki. Pegaz 2021. Nagrody dla mistrzów teatru jednego aktora przyznane

4 grudnia zakończyły się XVII Międzynarodowe Spotkania z Monodramem o Złotą Podkowę Pegaza.

fot. Halina Mackiewicz

Spektakl „Odważyłam się zdjąć buty” Karoliny Słonki z Jasienicy podbił serca jurorów tegorocznych XVII Międzynarodowych Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” zdobywając Grand Prix - Nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk. Obok nagrody głównej jurorzy przyznali jedną Złotą Podkowę, otrzymała ją Karolina Sadowska za spektakl „Lot” pokazywany w kategorii aktorzy zawodowi oraz pięć nagród specjalnych i jedno honorowe wyróżnienie.

Trzynaścioro utalentowanych monogramistów, aktorów amatorów i zawodowców z Polski i Słowacji podzieliło się swoją wrażliwością i pokazało na scenach Suwalskiego Ośrodka Kultury cząstkę siebie. Jak podkreśla Grażyna Filipowicz-Karp, dyrektor artystyczny festiwalu: "(...) teatr jednego aktora to jedna z najtrudniejszych sztuk teatralnych, a tegoroczni uczestnicy Pegaza to ludzie nie tylko zdolni i w pewien sposób wybrani. To twórcy, który budują w swoich odbiorcach poczucie wewnętrznej wolności, trenują ich wyobraźnię i docierają do najgłębszych zakamarków dusz".

Spektakle oceniali eksperci w teatralnej materii: Agnieszka Przepiórska, aktorka filmowa i teatralna, monodramistka, wykonawczyni wielu znakomitych, wielokrotnie nagradzanych monodramów, Joanna Łupinowicz, aktorka i reżyserka i Mirosława Krymska, pedagożka, instruktorka i reżyserka teatralna.

Serca jurorów tegorocznych XVII Międzynarodowych Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” podbiła historia Poli Nireńskiej - Grand Prix festiwalu oraz nagrodę w wysokości 2000 zł ufundowane przez Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk zdobyła Karolina Słonka z Jasienicy za spektakl „Odważyłam się zdjąć buty” w reżyserii Anny Maśki.

Złotą Podkowę w kategorii aktorzy zawodowi oraz nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymała Karolina Sadowska z Olsztyna za inspirowany życiorysem Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu, spektakl „Lot” w reżyserii Agaty Błaszczak.

Laureatami równorzędnych nagród w wysokości 700 zł zostali: Ewa Kalinowska z Puńska, za prawdę przekazu i zmierzenie się z trudnym tematem w spektaklu “Samotny los ludzki” w reżyserii własnej, Jerzy Kałduś z Lublina, za osobowość sceniczną i radość bycia na scenie w wyreżyserowanym przez siebie spektaklu “Czyścibut dziadek”, Aleksandra Jarosz z Bielska-Białej, za wyrazistość sceniczną i siłę poetyckiego przekazu w spektaklu “Qurage” w reżyserii Anny Maśki, Julia Ślęzak z Piotrkowa Trybunalskiego, za organiczność i pełnie obecności scenicznej w spektaklu “Podnieś dupę” w reżyserii Małgorzaty Kowalczyk, Elżbieta Ołubek z Tomaszowa Mazowieckiego, za wzruszenie, podjęcie ważnego tematu i czułość wobec bohaterki w spektaklu “Walerka” w reżyserii Elżbiety Jakóbczyk.

Honorowe wyróżnienie za subtelność i wrażliwość, które być może uratują nasz świat, otrzymała Aleksandra Ulkowska, wykonawczyni spektaklu “Kici, kici” w reżyserii Julii Kotarskiej.

Fundatorami nagród przyznanych przez jury XVII Międzynarodowych Spotkań z Monodramem O Złotą Podkowę Pegaza 2021 były firma ASPI – Producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej, mecenas festiwalu oraz marka CAL Prawdziwe Drzwi, sponsor wydarzenia. Organizatorzy dziękują także Partnerowi Spotkań, suwalskiemu Hotelowi SZYSZKO***, który gościł uczestników festiwalu.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Telewizja Polska Oddział Białystok, Polskie Radio Białystok Studio Suwałki, Radio 5, Gazeta Współczesna, Dwutygodnik Suwalski oraz portale: e-teatr, Niebywałe Suwałki, Suwałki 24, Kurier Suwalski, Suwałki Info i Telewizja Internetowa TVS 24.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany