Prace Jerzego Kaliny podejmują istotne problemy egzystencjalne i dotykają najważniejszych, także tych bolesnych, momentów w historii naszego narodu – podkreśla minister kultury Piotr Gliński w liście odczytanym podczas otwarcia w piątek wystawy artysty w Supraślu (Podlaskie).
Jerzy Kalina jest jednym z głównych gości trwającego w Supraślu interdyscyplinarnego 3. Festiwalu "Między Wierszami" organizowanego przez Teatr Wierszalin.
W piątek wieczorem w Galerii "pod Plafonem" w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu z udziałem artysty otwarto wystawę, na której prezentowane są prace, projekty i dokumentacja.
"Wszystkie pańskie prace odwołują się do sfery wartości, podejmują istotne problemy egzystencjalne, a także uważnie dotykają najważniejszych, także tych nader bolesnych, momentów w historii naszego narodu" - napisał Gliński w liście odczytanym podczas wernisażu w Galerii "pod Plafonem" przez wiceminister kultury Wandę Zwinogrodzką. Podkreślił, że udział artysty w supraskim festiwalu i jego prace znakomicie wpisują się w jego przesłanie, a także "znacząco podnoszą rangę i wzbogacają jego program".
Gliński wskazał, że inauguracja wystawy, na której pokazywane są prace Kaliny odnoszą się "do zwrotnych momentów polskiej historii", a których tytuły jak "Schron" czy "Narkoteka" - jak podkreślił minister - "zapowiadają ich symboliczny i alegoryczny wymiar". Wymienił też tytuły takich prac Kaliny jak "W niebo stąpanie", "Ornat Smoleński" czy "Obława Augustowska", które niosą "wyraziste przesłanie". Wspomniał też o pracy artysty "Myśli narzutowe", która została poświęcona spektaklowi "Dziady" Adama Mickiewicza zrealizowanego przez Teatr Wierszalin.
Minister kultury zaznaczył, że prezentacja prac Kaliny zbiegła się z premierowymi pokazami w ramach festiwalu spektaklu Teatru Wierszalin "Wyzwolenie" w reżyserii Piotra Tomaszuka, dzięki czemu - jak napisał w liście - "wzmacnia ich przekaz i pogłębia oddziaływanie na odbiorcę".
Z tego powodu tegoroczny festiwal "Między Wierszami" należy - wg szefa MKiDN - uznać za wyjątkowy. "Widzowie mają okazję kontemplować zarówno dzieła najwyższej próby, jak też naturę malowniczych okolic Supraśla, czemu dodatkowo sprzyja wakacyjna aura" - napisał Gliński. Złożył też podziękowania Kalinie "za wzbogacenie tego wydarzenia cenną refleksją, osobistą charyzmą i niezmienną otwartością na interakcję z obserwatorami pana talentu i twórczej ekspresji".
"Jerzy Kalina to artysta pierwszoligowym nietuzinkowy i niezwykły" - powiedział dyrektor Teatru Wierszalin Piotr Tomaszuk.
Kalina, który jest w Supraślu od tygodnia i brał udział m.in. w akcjach performatywnych, dziękował podczas wernisażu za "piękne słowa". Mówił, że poczuł się w supraskim liceum trochę jak w swoim liceum w Tarnowie. "Poczułem coś takiego, czego nie wyczułem w innym mieście w Polsce. Trudno mi to w tej chwili nazwać, ale myślę, że ja się po prostu urodziłem z dziada pradziada w takich przestrzeniach" - mówił.
Po wernisażu, w piątek wieczorem w siedzibie Teatru Wierszalin zaprezentowano performance "Myśli narzutowe".
Jerzy Kalina ukończył Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1971). Jest uznawany za jednego z najbardziej wszechstronnych współczesnych polskich artystów. Zapisał się w historii polskiej sztuki współczesnej jako rzeźbiarz, scenograf teatralny i filmowy, autor spektakli teatralnych oraz filmów animowanych i dokumentalnych, jeden z pierwszych polskich performerów.
Kalina jest autorem, m.in. projektu pomnika Katyńskiego "Kalwarie Polskie" w Podkowie Leśnej, "Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku"; projektów polowych ołtarzy papieskich podczas pielgrzymek Jana Pawła II (1987, 1991 i 1999), oprawy plastycznej pogrzebu oraz grobowca księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie (1986), projektu ekspozycji i narracji plastycznej w Muzeum Katyńskim w Warszawie (2014).
Artysta jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody Totus Tuus (2017) i Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2013). W 2007 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2008 r. – medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie filmu.