EN

23.07.2021, 16:12 Wersja do druku

Supraśl. 5. edycja spokojnego festiwalu

Podlasie SlowFest by ŁOMŻA to propozycja dla poszukujących wakacyjnego wytchnienia w kontakcie ze sztuką. Między 29 lipca a 8 sierpnia w Supraślu odbędzie się 30 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki: pokazy filmowe, koncerty, spektakle teatralne, warsztaty artystyczne i rekreacyjne.

fot.. mat. organizatora

Dyrektor Piotr Domagała o założeniach V edycji: „Przygotowujemy letni festiwal dla tych, którzy odpoczywają poprzez harmonijny kontakt ze sztuką. Program jest konstruowany tak, aby ci, którym kultura i sztuka towarzyszą na co dzień, podczas urlopu doświadczyli tych zjawisk nieco inaczej. Jednocześnie, nie chcemy być obojętni na otaczający świat. Idea slow to idea zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy zwróceni ku naturze zarówno w wymiarze kontaktu z przyrodą, jak i w sposobie odbioru utworów artystycznych.”

Festiwal rozpocznie się oglądaniem „Nieba nocą” / 29 lipca. W Supraślu i okolicy jest niskie zanieczyszczenie światłem, co umożliwia obserwację ciekawych obiektów przez teleskopy. Natura jest ważną składową festiwalu. W bezpośrednim kontakcie z przyrodą pozostaną też m.in. uczestniczki "Leśnej wyprawy Dzikich Kobiet" - dwudniowej wędrówki do lasu z przewodniczką / 7–8 sierpnia oraz osoby zainteresowane kulinariami, które podczas warsztatów "Dzikie jadalne" 30 lipca będą zbierać na łące to, co rośnie danego dnia, a następnie przygotują posiłek przy ognisku. 

Wydarzeniem z pogranicza sztuki i natury będzie "Słuchanie lasu" – rodzaj koncertu Natury i Człowieka. Wzmocnione naturalne brzmienie lasu pod kontrolą realizatora dźwięku. Wieczorem w lesie 3 sierpnia: ukryte mikrofony, leżaki i słuchawki. Planowana jest też niespodzianka przygotowana przez muzyka jazzowego Adama Kawończyka. 

31 lipca dzięki współpracy z Austriackim Forum Kultury wystąpi austriacko-serbski duet "Vila Madalena", który wykonuje muzykę jazzową osadzoną w ludowej muzyce bałkańskiej. Ten i inne koncerty programuje Piotr Domagała, dyrektor festiwalu.

Filmy, jak zawsze, selekcjonuje inicjator festiwalu, Roman Gutek. Na szczególną uwagę zasługuje dokument „Gunda” w reż. Wiktora Kossakowskiego, który bez słów opowiada o życiu zwierząt hodowlanych na jednej z farm / 6 sierpnia. Fabuły i dokumenty w najwyższej jakości obrazu oraz dźwięku będą pokazywane w sali Domu Ludowego. W ramach pokazów plenerowych pokazany zostanie licznie nagradzany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego.

Na festiwalu pokazany zostanie spektakl „Pieśń rzeki” Teatru Łątek z Supraśla. To najmniejszy teatr w Polsce, liczy zaledwie 10 miejsc. Światłocieniem i teatrem lalki opowiadają lokalne legendy / 6 i 8 sierpnia.

W programie także spotkania literackie, warsztaty artystyczne i rekreacyjne, czytelnia z bookcrossingiem oraz specjalna oferta dla dzieci, czyli filmy i warsztaty dla różnych grup wiekowych.

20 sierpnia – Łomża

Podlasie SlowFest by ŁOMŻA kontynuuje cykl SlowFest_onTour, w ramach którego organizowane są wydarzenia festiwalowe w innych niż Supraśl miejscowościach regionu. W tym roku podjęto współpracę z miastem Łomża. W Hali Kultury 20 sierpnia m.in. odbędzie się pokaz filmu niemego „Lokator” A. Hitchcocka. Projekcji towarzyszyć będzie wykonywana na żywo muzyka fado – Kinga Rataj z zespołem. 

Stowarzyszenie Dalapenia, organizator Podlasie SlowFest otrzymał Certyfikat „Najlepszy Produkt Turystyczny” Województwa Podlaskiego 2019 przyznawany w drodze konkursu przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną.

Podlasie SlowFest by ŁOMŻA odbędzie się dzięki wsparciu mecenasa, marki ŁOMŻA oraz Gminy Supraśl. 

Szczegółowy program na stronie:

www.podlasieslowfest.pl

Podlasie SlowFest by ŁOMŻA

29 lipca – 8 sierpnia 2021 w Supraślu

20 sierpnia 2021 w Łomży

fot. mat. organizatora

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne