EN

9.09.2022, 13:48 Wersja do druku

Supraśl. 18 września „Matecznik” w najmniejszym teatrze w Polsce

Stowarzyszenie Teatr Okno przygotowało spektakl „Matecznik” w reżyserii Krzysztofa Zemły. Realizacja odbyła się dzięki dotacji z Instytutu Teatralnego z programu dla teatrów offowych, niezależnych i alternatywnych – OFF Polska.

fot. mat. teatru

Główną inspirację do powstania widowiska pt. „Matecznik” stanowi wydany w 1984 roku „album fotograficznym” Wiktora Wołkowa pt.: „Rzeka, droga, płoty, krowy, konie, stogi, wrony, bociany, drzewa, krzyże”. Wydawnictwo zrealizowało trzech wybitnych artystów: Wiktor Wołkow – autor zdjęć, Edward Redliński – autor zamieszczonych opowieści oraz Andrzej Strumiłło, który stworzył koncepcję oraz opracował ją graficznie. Zamieszczone w albumie zdjęcia inspirują do stawiania pytań: o los człowieka; o indywidualność; o przyjaźń; o istnienie smutku na świecie.

Spektakl będzie wystawiany w najmniejszym teatrze w Polsce – w Teatrze Łątek Supraśl oraz w zaprzyjaźnionych ośrodkach promujących off- ową działalność teatralną: na Scenie Lalkowej im. Jana Wilkowskiego w Kwidzynie, Instytucie Teatru Przedmiotu w Policznej oraz w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie. Premiera odbędzie się 18 września w Supraślu.

fot. mat. teatru

Spektakl „Matecznik” będzie stanowił kontynuację artystycznych poszukiwań realizowanych w widowiskach „Pieśni Miłosne”(2019) oraz „Pieśń rzeki”(2020). Stosowane we wcześniejszych widowiskach (Romans Perlimplina i Belisy”, „Podróż”, „Dla mnie bomba!!!”, „Okienko”, „Pan Maluśkiewicz”) spektrum technik teatru cieni i światła wzbogacono w tych spektaklach o animację oraz przetworzenia gotowych zdjęć fotograficznych. Realizowano to głównie za pomocą różnego rodzaju starych technik projekcyjnych- rzutników slajdów oraz grafoskopów.

Źródło:

Materiał nadesłany