EN

1.10.2020, 13:53 Wersja do druku

Superduet: Staś i Zła Noga

„Staś i Zła Noga” na podst. komiksu Tomasza „Spella” Grządzieli, w reż. Bartłomieja Błaszczyńskiego,  koprodukcja Teatru Śląskiego  w Katowicach i Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Pisze Artur Stanek.fot. Przemysław Jendroska

Jeśli szukają Państwo znakomicie zrealizowanego spektaklu dla dzieci i młodzieży, to zapraszam do Teatru Śląskiego w Katowicach na Scenę w Malarni, na której Bartłomiej Błaszczyński wyreżyserował przedstawienie „Staś i Zła Noga” wg komiksu Tomasza „Spella” Grządzieli. Spektakl powstał w koprodukcji ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach.

Tytułowy Staś (Dawid Kobiela) to niepełnosprawny chłopiec, który walczy z samotnością, odrzuceniem, złymi ocenami, a siłą wyobraźni rozmawia ze swoją chorą nogą, czyli tytułową Złą Nogą (Michał Rolnicki). Trzecią postacią, pojawiającą się na scenie, jest mama Stasia, która m.in. walczy z systemem jako matka niepełnosprawnego dziecka (w tej roli autorka adaptacji - Katarzyna Błaszczyńska).

Dzięki fenomenalnej adaptacji Katarzyny Błaszczyńskiej i wybornej reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego, dokonała się rzecz karkołomna: w błyskotliwy sposób komiks został przeniesiony na język teatru. Spektakl cechują z jednej strony zwroty akcji, pełne humoru i dowcipu, a z drugiej strony – gorzka i wzruszająca refleksja na temat losu niepełnosprawnego Stasia i jego mamy.

Zaletą przestawienia jest także strona wizualna, za którą odpowiada Magdalena Grundwald    (scenografia, kostiumy i reżyseria światła). Twórcy umiejętnie wykorzystali przestrzeń Sceny w Malarni (np. interakcje z widzami, rozgrywanie akcji w nietypowych miejscach – ściana).

Aktorstwo w spektaklu stoi na najwyższym poziomie. Wielkie brawa należą się rewelacyjnemu Dawidowi Kobieli, aktorowi katowickiego „Ateneum”, który stworzył ciepłą i wiarygodną postać Stasia oraz świetnemu Michałowi Rolnickiemu, który brawurowo zagrał złośliwą Złą Nogę. Dawid Kobiela i Michał Rolnicki tworzą na scenie wspaniały aktorski duet. Aktorom nie ustępuje bardzo dobra Katarzyna Błaszczyńska w roli zafrasowanej mamy.

„Staś i Zła Noga” jest rzadkim przykładem nieinfantylnego i mądrego, przygotowanego w atrakcyjnej formie, przedstawienia dla dzieci i młodzieży, w którym młody widz jest traktowany przez twórców po partnersku. Spektakl w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego jest wart najwyższej uwagi. Bez wahania polecam także dorosłym widzom.

fot. Przemysław Jendroska

Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Artur Stanek