EN

18.03.2022, 12:15 Wersja do druku

Sosnowiec. Solidarni z Ukrainą. Dziś spektakl „Kreszany” w reż. Oleny Apczel w Teatrze Zagłębia

18 marca o godz. 15:30 i 19:00 spektakl będzie grany na rzecz pomocy Ukrainie. Tego dnia, razem z Fundacją Nieinni, przeprowadzimy zbiórkę pieniędzy, którą w całości przekażemy na rzecz Ukrainy i Ukraińców. Bilet wstępu kosztuje 1 zł.  Spektakl zostanie zaprezentowany w języku angielskim i ukraińskim.

fot. Paweł Wojciechowski/mat. teatru

Wspomnienia i wyobrażenia powstają w tym samym miejscu mózgu. To, co pamiętamy jest więc niekoniecznie i nie tyle wiernym zapisem przeszłości, co jej wyobrażeniem. A to, jak wyobrażamy sobie naszą przeszłość kształtuje nam przyszłość. Wyobraźmy więc sobie, że wyrastamy z kultury, której pamięć osadzona jest gdzie indziej – głęboko w pełnej różnych bogów i bogiń słowiańszczyźnie. Czy taka kultura byłaby bardziej otwarta, niż ta znana nam z naszej rzeczywistości? Czy byłoby w niej więcej miejsca na czułość a mniej na wstyd? Czy byłaby ona mniej wykluczająca? Сzy bardziej słyszalne byłyby w niej kobiece głosy? Czy w takiej kulturze ból byłby narzędziem oczyszczenia a nie zemsty? Czy jeśli taka kultura nie zachowała się w żadnych archiwach, to czy przypadkiem nie przetrwała w nas?
 „Kreszany” to dokument ruchu i pieśni o przerywaniu cyklu niepamiętania. To zbudowana na podstawie prawdziwych i wyobrażonych wierzeń słowiańskich baśń-rytuał, w której wszystko ma swoje – inne niż znamy – miejsce.

18 marca o godz. 15:30 i 19:00 spektakl będzie grany na rzecz pomocy Ukrainie. Tego dnia, razem z Fundacją Nieinni, przeprowadzimy zbiórkę pieniędzy, którą w całości przekażemy na rzecz Ukrainy i Ukraińców. Bilet wstępu kosztuje 1 zł.
Spektakl zostanie zaprezentowany w języku angielskim i ukraińskim.


Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne