EN

15.11.2023, 17:16 Wersja do druku

Sosnowiec. „Persona. Ciało Bożeny” - w próbach w Teatrze Zagłębia

Reżysersko-dramaturgiczny duet Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima przygotowuje spektakl "Persona. Ciało Bożeny", którego premierę zaplanowano na 9 lutego przyszłego roku w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Chcemy zmierzyć się z lokalną historią i opowiedzieć o wybaczaniu – zapowiadają twórcy.

fot. Leszek Zych / Polityka

"Zaczynamy próby do nowego, kolejnego już spektaklu w Teatrze Zagłębia. I choć szczegółów za wiele na razie nie zdradzę, mogę powiedzieć, że spektakl ma najwspanialszą obsadę i ekipę współtwórców. To będzie bardzo gruba, wspaniała i dziwnoszokowo-dziwnoformowa sztuka. Coś takiego, czego jeszcze nie widzieliście" – zapowiedział w środę reżyserujący przedstawienie Jędrzej Piaskowski.

Wcześniej twórcy zrealizowali w sosnowieckim teatrze spektakl "Komedia. Wujaszek Wania" - wideodziennik "Pamiętnik przetrwania", w którym aktorki i aktorzy Teatru Zagłębia opisywali wspólne doświadczenie czasu kwarantanny i jej oddziaływanie na człowieka. W nowym spektaklu, wychodząc od lokalnych, sosnowieckich historii, zamierzają opowiedzieć o różnych odcieniach wybaczenia, o mierzeniu się z własną historią oraz szukaniu dla siebie możliwości zmiany i nadziei.

"Na scenie zobaczymy świat pełen wyobraźni, zaskoczeń i czarnego humoru, z których słynie duet Piaskowski i Sulima. Wydarzenia będziemy śledzić przez tytułową bohaterkę – Bożenę K., panią sprzątającą w Teatrze Zagłębia, ale na scenie zobaczymy też postaci znane z życia publicznego, m.in. pewnego znanego polskiego reżysera teatralnego" – poinformowali przedstawiciele Teatru Zagłębia.

Twórcy przedstawienia zapowiadają, że będzie to również "propozycja artystycznego oczyszczenia po latach, w których panowała pewnego rodzaju cenzura, w których dzieleni byliśmy na równych i równiejszych, na lepszych i gorszych. Również i my, artyści, chcemy rozliczenia z tym smutnym czasem" – wskazali autorzy nowego spektaklu, cytowani w informacji sosnowieckiego teatru.

Dramaturg Hubert Sulima przytoczył badania, według których nasz region świata należy do najbardziej straumatyzowanych miejsc na świecie.

"Wszyscy nosimy w sobie pokoleniowe traumy, przekazywane od pokoleń: wojenne, zaborowe, chłopskie, kobiece, mniejszościowe itd. Teraz jesteśmy w momencie, w którym próbujemy sobie z nimi poradzić, próbujemy je rozwikłać. Jesteśmy – jako społeczność – jak detektywi, grzebiemy w przeszłości, czytamy książki, szukamy pomocy specjalistów, terapeutów. Być może będziemy pierwszym pokoleniem, któremu uda się uwolnić od wielopokoleniowych cierpień przekazywanych od bardzo dawna" – powiedział artysta, tłumacząc, że dzięki ciężkiej pracy przemoc, której doświadczaliśmy, ma szansę skończyć się na nas.

"To jest bardzo piękny i wzruszający proces, etap. Chcemy mu się przyjrzeć, a nie ma lepszego miejsca niż Sosnowiec, by podjąć te tematy właśnie teraz" ocenił dramaturg, nawiązując do treści i przesłania nowego spektaklu Teatru Zagłębia.

"Będziemy próbowali przyjrzeć się procesowi wybaczania jako zjawisku uwalniającemu energię. Będziemy szukali sytuacji, zjawisk, osób, grup ludzi, a nawet miejsc szczególnie potrzebujących, aby ten przepływ energetyczny został odblokowany. I mimo że temat jest bardzo ważny jednym z głównych zamysłów jest potraktowanie go z lekkością i poczuciem humoru" – dodała występująca w przedstawieniu aktorka Agnieszka Bałaga-Okońska.

W minionym sezonie zespół Teatru Zagłębia – jedynego teatru dramatycznego w Zagłębiu Dąbrowskim – zagrał 254 spektakle, prezentując blisko 49-tysięcznej publiczności 24 tytuły. Największą publiczność zgromadził familijny spektakl "Opowieść wigilijna", którą obejrzało ponad 6 tys. widzów. W repertuarze teatru są zarówno spektakle dla dzieci i młodzieży (także lektury szkolne), przedstawienia rozrywkowe, jak i ambitne propozycje, w tym spektakle poświęcone historii lokalnej. Olbrzymim powodzeniem w minionym sezonie cieszyła się sztuka poświęcona Środuli – dzielnicy Sosnowca.

Źródło:

PAP