2 grudnia o godzinie 18.00 w Zagłębiowskiej Mediatece (ul. Kościelna 11) odbędzie się spotkanie zatytułowane „Perły archiwum Teatru Zagłębia”.
Podczas poniedziałkowego spotkania dr Magdalena Boczkowska będzie rozmawiała o dawnych spektaklach i artystach z aktorami Teatru Zagłębia Marią Bieńkowską i Andrzejem Śleziakiem. Znając zaproszonych gości jesteśmy przekonani, że usłyszymy wiele ciekawych historii i anegdot związanych z pracą aktora.
Spotkanie będzie okazją, aby zobaczyć kilkanaście zdigitalizowanych i nie publikowanych wcześniej zdjęć z liczącego tysiące pozycji archiwum teatralnego oraz dowiedzieć się w jaki sposób można korzystać z cyfrowej wersji archiwum na sbc.org.pl.
Goście:
Maria Bieńkowska – Aktorka Teatru Zagłębia. Absolwentka PWST we Wrocławiu (1990). Zadebiutowała w Teatrze Nowym w Zabrzu w spektaklu „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” w reż. M. Daszewskiego (1984). Współpracowała z teatrami: Teatr Nowy w Zabrzu (1984-1986), Teatr Śląski (1990-1999). Związana z Teatrem Zagłębia od 1999 r. Aktualnie możemy ją oglądać m.in. w spektaklach: „Boeing, Boeing”, „Opowieść wigilijna”, „Gniew”, „Tajemniczy ogród”, „Ślub”, „Król Edyp”.
Andrzej Śleziak – Aktor Teatru Zagłębia. Absolwent PWST w Krakowie (1974). Zadebiutował w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w spektaklu „Rewizor” w reż. A. Nowaka, gdzie zagrał rolę Iwana Kuźmicza Szpiekina, w 1974 r. Niemal przez całą karierę związany jest z Teatrem Zagłębia. W tym roku Andrzej Śleziak obchodził 50 lecie pracy twórczej. Aktualnie gra m.in. w spektaklach: „Tajemniczy ogród”, „Nowa Księga Dżungli”, „Poskromienie złośnicy”, „Szewczyk Dratewka”, „Ania z Zielonego Wzgórza”.
Prowadząca:
dr Magdalena Boczkowska – Doktora nauk humanistycznych, krytyczka i menadżerka kultury. Interesuje się szeroko pojętą kulturą literacką, współczesnym życiem kulturalnym, regionalizmem, feminizmem i prawami kobiet. Absolwentka filologii polskiej (UŚ) i zarządzania w kulturze (SGH). Obecnie pracuje jako starsza kustoszka w Zagłębiowskiej Mediatece. Prowadzi wykłady i prelekcje, rozmaite spotkania autorskie. Była pomysłodawczynią Centrum Rozwoju Kobiet, współorganizatorką Kobiecych śród z CRK i I Kongresu Kobiet Sukcesu. Koordynuje swój autorski projekt “Mediateka jest Kobietą”, a także Sosnowieckie Dni Literatury, a od tego roku również Sosnowiecką Jesień Teatralną. Współorganizuje Zagłębiowskie Czwartki. Jest autorką czterech książek, ponad 200 artykułów i recenzji, redaktorką kilku książek zbiorowych, publikuje teksty upowszechniające wiedzę o regionie. W 2023 r. została laureatką stypendium im. Olgi Rok Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Była stypendystką marszałka woj. śląskiego i ministra kultury. W maju 2024 r. została powołana do Sosnowieckiej Rady Kobiet.
Spotkanie „Perły archiwum Teatru Zagłębia” odbędzie się w ramach przedsięwzięcia pn. „Udostępnienie zasobów archiwum Teatru Zagłębia”.
Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.