EN

10.09.2021, 08:26 Wersja do druku

Sosnowiec. „Nikaj” Zbigniewa Rokity premierowo w Teatrze Zagłębia

A gdyby tak… Śląsk w Zagłębiu! Czas najwyższy, by spojrzeć na trwające od dekad antagonizmy, dzielące mieszkańców i mieszkanki obu stron Brynicy, z przymrużeniem oka. Po raz pierwszy w historii zespoły aktorskie Teatru Zagłębia i Teatru Śląskiego łączą siły we wspólnym spektaklu – na scenie tego pierwszego, w reżyserii dyrektora tego drugiego. Premiera już 10 września, a wśród twórców m.in.: Robert Talarczyk, Miuosh, Marcel Sławiński oraz nominowany do Literackiej Nagrody Nike – Zbigniew Rokita.

fot. Maciej Stobierski

– My w spektaklu „Nikaj” mamy taką ambicję, żeby to, co robimy, miało walor uniwersalności. Chcemy, żeby ta lokalna, śląsko-zagłębiowska czy zagłębiowsko-śląska historia, niosła uniwersalne przesłanie. Będziemy przyglądać się i rozprawiać z lokalnymi animozjami czy obcościami, chociaż osobiście uważam, że wcale nie istnieje ich aż tak dużo. „Nikaj” opowiada o trudnym momencie, kiedy historia i świat są tak skomplikowane, że trudno sobie z nimi poradzić. O tym właśnie jest ta opowieść – o ludziach, którzy szukają odpowiedzi, czują się obco w przełomowych momentach historycznych i starają się świat poukładać po swojemu – mówi Zbigniew Rokita, autor tekstu do spektaklu.

Nad Polskę nadciągają ciemne chmury. A właściwie nad Warszawę. Ale czy jest jeszcze Polska, skoro nie ma władzy centralnej? Skoro nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, w osieroconym kraju podnoszą głowy kolejne grupy dążące do uznania swojej autonomii. Jak zwykle nikt nie spodziewa się, że wielka polityka zawita również do mieszkań zwyczajnych ludzi. Na przykład Pyjtra i Reginy Hajoków z Ostropy, którzy razem ze Zbyszkiem – sąsiadem rodem z Sosnowca – będą musieli zmierzyć się z wyznawcami Burzy, Ślązakowcami, Wielkozagłębianami, nastoletnim buntem Małgorzaty (nie Gryjtki!), historyjkami ostatniego żyjącego śląskiego powstańca, prezentami od wujka z zagranicy  i wielu innych.

- Mam nadzieję, że ten spektakl to symboliczny, nowy początek między Śląskiem i Zagłębiem. Wraz z zespołem realizacyjnym poszukujemy nowej formuły współistnienia tych regionów – dodaje Rokita.

Spektakl jest jednym z elementów projektu Zagłębie//Śląsk, czyli współpracy dwóch teatrów – Teatru Zagłębia w Sosnowcu i Teatru Śląskiego w Katowicach. Ideą tej kolaboracji i planowanych wspólnie wydarzeń kulturalnych ma być próba rozbrojenia oraz przepracowania regionalnych podziałów i animozji. Szczegóły dotyczące projektu oraz spektaklu można znaleźć na stronie internetowej Teatru – www.teatrzaglebia.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany