EN

23.10.2024, 15:43 Wersja do druku

Sosnowiec. Murek wg Szyngiery. Premiera „Historii Sosnowca” w Teatrze Zagłębia

Już w najbliższy piątek w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbędzie się premiera spektaklu "Historia Sosnowca" w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Przedstawienie ukazuje losy ważnych postaci związanych z miastem oraz ich wpływ na jego historię.

fot. Jeremi Astaszow/mat. teatru

Spektakl "Historia Sosnowca" w reżyserii Katarzyny Szyngiery to opowieść o wolności i emancypacji nie tylko kobiet, ale i całego miasta. Jest to historia postaci, które kształtowały Sosnowiec takich jak Fanna Lamprecht, bracia Schoen, Bela Szwarc, Alicja Dorabialska, Frumka Płotnicka, Tacjanna Wysocka czy zespół piłkarski Czarnych Sosnowiec.

"Punktem wyjścia spektaklu była próba odkopania lokalnych, sosnowieckich historii. Zależało nam, aby ten spektakl nie był tylko o kobietach, bo to też tworzy jakieś wykluczenie - zarówno dla tych kobiet, przedstawianych jako specjalnych, jak i dla całej reszty. Przez ich historie szukałyśmy uniwersalnej opowieści o Sosnowcu" - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej reżyserka.

Jak dodała, swoje inspiracje do spektaklu czerpała bezpośrednio z lokalnej rzeczywistości, korzystając z warsztatów, źródeł dokumentalnych oraz rozmów z mieszkańcami. Opowieść sceniczna rozgrywa się m.in. w Hucie Katarzyna i sosnowieckich Zakładach Dziewiarskich Wanda.

"Owe miejskie bohaterki zabiorą widzów w podróż przez różnorodne momenty historii, miejsca i wydarzenia, które na stałe zapisały się w pamięci społeczności, a niektóre z nich wciąż domagają się opowiedzenia. Ich indywidualne narracje składają się na wielobarwną opowieść o mieście, gdzie kolektywne przeżycia i osobiste historie splatają się w jedną, niepowtarzalną tkaninę życia społecznego" - wyjaśnił zastępca dyrektorki ds. artystycznych Teatru Zagłębia Jacek Jabrzyk.

W spektaklu przedstawiana jest również sama historia miasta, która polega na negocjacjach, renegocjacjach i opisywania od nowa. Sosnowiec przedstawiany jest w dużej mierze jako miejsce robotnicze.

"Przedstawiane są robotnicze tradycje i rodzaj tego, co pojawia się w scenach i języku. Emancypacja w tym wypadku pojawia się na poziomie klasowym" - podkreśliła Weronika Murek odpowiedzialna za scenariusz spektaklu.

Teatr Zagłębia uzyskał na realizację tego unikalnego przedsięwzięcia dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

PAP

Autor:

Julia Szymańska

Data publikacji oryginału:

23.10.2024