EN

17.05.2021, 09:10 Wersja do druku

Sosnowiec. Kwiaty przed pomnikiem i domem Jana Kiepury w 119. rocznicę jego urodzin

W Sosnowcu uczczono w niedzielę 119. rocznicę urodzin Jana Kiepury - pochodzącego z tego miasta słynnego tenora i aktora. Kwiaty złożono przed odsłoniętym 19 lat temu w centrum miasta pomnikiem artysty oraz przed domem w dzielnicy Pogoń, gdzie się urodził.

"119 lat temu urodził się Chłopak z Sosnowca. Dzisiaj świętowaliśmy rocznicę narodzin Jana Kiepury" - przypomniał w portalu społecznościowym prezydent miasta Arkadiusz Chęciński. Podczas uroczystości przy pomniku zabrzmiały wykonywane przez Kiepurę utwory.

Jan Kiepura urodził się 16 maja 1902 r. w rodzinie niezamożnego sosnowieckiego piekarza Franciszka Kiepury i Marii z domu Neuman. W Sosnowcu ukończył szkołę i zdał maturę, a także uczył się śpiewu. Na elewacji domu przy ulicy Majowej 6, w którym artysta urodził się i mieszkał do czwartego roku życia, znajduje się obecnie pamiątkowa tablica. Dom przy ul. Miłej, w którym się wychował, już nie istnieje.

W maju 2002 roku, w przeddzień setnej rocznicy urodzin artysty, w mieście stanął jego pierwszy w Polsce pomnik, przedstawiający tenora w rozwianym płaszczu i kapeluszu, śpiewającego z wzniesioną w górę ręką. Dziś pomnik i jego otoczenie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Sosnowcu.

Na deskach operowych Jan Kiepura zadebiutował w 1925 r. w Warszawie. Rok później wyjechał za granicę, gdzie zrobił międzynarodową karierę - występował w Europie i Stanach Zjednoczonych, zyskując międzynarodową sławę. Jako aktor grał m.in. w teatrach operetkowych na Broadwayu. Przed II wojną światową często gościł w kraju. Występował m.in. na rzecz Funduszu Obrony Narodowej oraz dawał improwizowane koncerty na wolnym powietrzu, zjednujące mu sympatię wielbicieli. W 1939 r. osiadł w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w 1966 r.

Źródło:

PAP