EN

23.06.2021, 17:19 Wersja do druku

Sosnowiec. Konkurs Teatru Zagłębia dla debiutujących reżyserek i reżyserów

Teatr Zagłębia w Sosnowcu ogłasza ogólnopolski konkurs NOWE UTOPIE | strefy kontaktu skierowany do debiutujących reżyserek i reżyserów. Zwycięska grupa twórców otrzyma grant w wysokości 60 tysięcy złotych na realizację spektaklu teatralnego na scenie Teatru Zagłębia.

fot. mat. teatru

Temat konkursu to strefy kontaktu. Spotkanie, pogranicze. Miejsce dialogu, wymiany, poznania, zderzenia, kompromisu, konfliktu, przejścia.
Między czym?
Między teraźniejszością a przyszłością.
Między innymi i między nami.
Między etapami.

Projektując wiosną 2020 roku Teatralną Antologię Nowych Utopii, na przekór uparcie powracającym obawom i frustracjom związanym z pandemią, zapragnęliśmy skupić się na wizjach lepszego świata. Tematem konkursu na cyfrowe dzieło artystyczne uczyniliśmy marzenia, utopie, raje, światy doskonałe. Powstały prace zaskakujące, cechujące się dużym wyczuciem rytmu rzeczywistości i przenikliwością spojrzenia.

Projektowanie przyszłości wciąż wydaje nam się fascynującym i ważnym zadaniem. Dlatego także i w tym roku zapraszamy artystki i artystów do wybiegania myślą w przód. W tegorocznej formule Nowych Utopii zachodzi jedna istotna zmiana – przełączamy się z powrotem na tryb „offline”. Chcemy umożliwić artystom i artystkom realizację pełnowymiarowego spektaklu na deskach Teatru Zagłębia.

Projekt kierujemy do debiutantów i debiutantek. Chcemy, żeby scena Teatru Zagłębia była przyjaznym punktem wyjścia dla dalszej aktywności twórczej młodych artystek i artystów, będących na początku swojej teatralnej drogi. Zdajemy sobie sprawę, że w czasach trwającej wciąż pandemii, rozpoczęcie pracy na rynku sztuki stało się jeszcze trudniejsze niż wcześniej.

Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu są dostępne na stronie www.teatrzaglebia.pl/nu2021. Zgłoszenia prosimy przesyłać do 19 lipca na adres [email protected]. Spośród nadesłanych eksplikacji Komisja w składzie Jacek Jabrzyk, Anna Maria Karczmarska, Przemysław Pilarski i Wojtek Zrałek-Kossakowski wybierze trzy propozycje, których autorzy i/lub autorki zostaną zaproszeni na indywidualne spotkania. Na podstawie rozmów Komisja wybierze Laureata lub Laureatkę Nowych Utopii. Na realizację projektu zostanie przeznaczone 60 tysięcy złotych. Premiera spektaklu planowana jest na listopad 2021 roku.

Tegoroczna edycja Nowych Utopii | strefy kontaktu realizowana jest przez Teatr Zagłębia w ramach projektu Zagłębie//Śląsk przy wsparciu finansowym Miasta Sosnowiec.

Źródło:

Materiał nadesłany