EN

29.06.2021, 16:51 Wersja do druku

Sosnowiec. Iwona Woźniak pozostaje dyrektorką Teatru Zagłębia

mat. Teatru Zagłębia

Dotychczasowa dyrektorka Teatru Zagłębia w Sosnowcu Iwona Woźniak będzie pracowała na tym stanowisku przez 5 kolejnych sezonów artystycznych. Funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych nadal będzie pełnił Jacek Jabrzyk.

Komisja konkursowa Urzędu Miasta Sosnowca zarekomendowała Iwonę Woźniak na stanowisko dyrektora Teatru Zagłębia. Jej kandydaturę poparli wszyscy członkowie komisji.

"Bardzo się cieszę, że nadal będę mogła kierować zespołem Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Nasza scena od zawsze istniała na mapie artystycznej Polski. Trzy lata temu zaproponowaliśmy linię programową nakierowaną na bardzo mocnych artystów z całego kraju: Justynę Łagowską, Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimę, Remigiusza Brzyka. Nie zmieni się to w kolejnych sezonach" – powiedziała we wtorek Iwona Woźniak.

"Linia, którą proponujemy, jest również prospołeczna. Staramy się, by Teatr był mocno zaangażowany w takie dziedziny jak edukacja i ekologia. Najistotniejszą kwestią z perspektywy rozwoju instytucji jest jednak rozpoczęcie procesu rozbudowy i powstania nowej sceny" – dodała.

Iwona Woźniak od trzech lat kieruje zagłębiowską sceną. Jest doktorantką na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studiowała w Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Uniwersytecie Opolskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Członkini Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Należy do Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. Z zawodu jest menadżerem, teatrologiem i animatorem kultury. Otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury. Jest także stypendystką Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Naukowo zajmuje się badaniem kultur lokalnych, a w szczególności teatrów obrzędowych i etnoteatrów. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2014 r. współprowadzi fundację zajmującą się wsparciem kultury i edukacji.

Zastępca dyrektora ds. artystycznych Jacek Jabrzyk ocenił we wtorek, że w kolejnych sezonach kierownictwo teatru będzie rozwijać to, co zaproponowało w ubiegłej kadencji. "Będziemy starali się komponować różnorodny repertuar tak, żeby każdy z naszych widzów znalazł coś dla siebie. W planach mamy również zapraszanie wybitnych twórców teatralnych. Chcemy rozwijać nasze skrzydła artystyczne tak, żeby móc pokazywać spektakle nie tylko tu na miejscu, ale również wyjeżdżać z nimi na festiwale i występy gościnne. To bardzo ważne dla zespołu, ale też dla Sosnowca, bo stanowi promocję tego miejsca" – powiedział.

Jacek Jabrzyk - reżyser teatralny - również od trzech lat współprowadzi Teatr Zagłębia. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Opolskim, Wiedzę o Teatrze na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Był asystentem lub współpracownikiem Jerzego Grzegorzewskiego, Pawła Miśkiewicza, Wojciecha Smarzowskiego, Jerzego Stuhra i Jana Peszka.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka