3 czerwca w Teatrze Zagłębia odbędzie się ostatnia z zaplanowanych na ten sezon premier – „Baśnie Andersena” w reż. Macieja Podstawnego. Podstawą spektaklu są baśnie Andersena w najnowszym tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej. Oprócz ulubionych tytułów: „Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie kaczątko”, „Mała syrenka” czy „Calineczka”, w scenariuszu znajdują się też mniej odkryte teksty.
– Razem z dramaturżką Dorotą Kowalkowską, jesteśmy na ostatnim etapie prac tuż przed premierą „Baśni Andersena”. Chcielibyśmy, żeby był to nowoczesny spektakl dla młodych widzów – atrakcyjny, komunikatywny i prosty. Pragniemy, by w źródłowy sposób odwołał się do tradycji opowiadania baśni – mówi Maciej Podstawny, reżyser spektaklu.
Częścią prac nad inscenizacją „Baśni Andersena” były działania edukacyjno-teatralne, przygotowane z myślą o młodych widzach. W ten sposób realizatorzy i realizatorki angażują wyobraźnię i wrażliwość dziecięcą do spektaklu.
– Podczas warsztatów z dziećmi czytaliśmy baśnie i rozmawialiśmy o nich, o uczuciach towarzyszących ich lekturze. Wychodzimy z założenia, że tworząc teatr dla dzieci warto skonfrontować go z ich oczekiwaniami – mówi Dorota Kowalkowska, współtwórczyni spektaklu.
Spektakl „Baśnie Andersena” jest nowoczesnym, a równocześnie włączającym, źródłowym i pięknym wyjściem w świat baśni Hansa Christiana Andersena. Zaprasza do rozmowy o pejzażu dziecięcym, w jego komplikacji i niejednoznaczności.
Grupa postaci, rodzina, mała społeczność, chroni siebie, swoje więzi i wrażliwość w świecie opowieści. Spotyka się w pewnym miejscu, magicznym mieszkaniu, by kultywować sztukę opowiadania, tworzyć i przeżywać historie. Bohaterowie chcą opowiadać baśnie tak mocno i szczerze, by świat przedstawiony powołać do życia. By zbudować na nowo płaszczyznę porozumienia i wspólnoty. Chcą uwierzyć w siłę andersenowskich historii tak, jakby od tego zależeć miało istnienie całego świata.
Pokazy „Baśni Andersena” zaplanowane są w dniach 3-5 czerwca. W niedzielę przed spektaklem Teatr Zagłębia zaprasza dzieci na animacje przygotowane przez „Ale firmę!”: malowanie twarzy oraz wspólną zabawę. Animacje odbywają się w ramach stałego cyklu „Rodzinna Niedziela Kulturalna”. Bilety na spektakl oraz informacje dotyczące działań dodatkowych znajdują się na stronie internetowej teatrzaglebia.pl.