EN

21.06.2024, 08:20 Wersja do druku

Sopot. XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” - od soboty

Festiwal „Dwa Teatry” odbędzie się w dniach 22 - 24 czerwca w Sopocie. To wyjątkowe święto telewizyjnej i radiowej twórczości teatralnej jest okazją  do zaprezentowania teatralnego dorobku i uhonorowania ich twórców,  do spotkań z artystami oraz udziału w wydarzeniach towarzyszących – warsztatach, wystawach czy koncertach. W tym roku do konkursu zakwalifikowało się 14 spektakli Teatru Telewizji oraz 23 słuchowiska Polskiego Radia.

fot. mat. prasowe

Festiwal „Dwa Teatry” to coroczny konkurs spektakli i słuchowisk, które miały swoją premierę w minionym roku. Widzowie obejrzą m.in.: musical „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery, adaptację powieści Marii Kuncewiczowej „Cudzoziemka” Katarzyny Minkowskiej, monodram Krystyny Jandy „Zapiski z wygnania”, a także „Apetyt na czereśnie” Agnieszki Osieckiej z Katarzyną Dąbrowską i Arkadiuszem Brykalskim w rolach głównych oraz „Zegarek” na podstawie słuchowiska Jerzego Szaniawskiego. Premiery tych spektakli uświetniły w maju nową odsłonę Teatru Telewizji.

Wśród słuchowisk znajdą się m.in.: „Cudowne przygody pana Pinzla Rudego” na podstawie szkolnego opowiadania Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z Piotrem Adamczykiem, Adamem Woronowiczem i Andrzejem Sewerynem w rolach głównych oraz „Mata odchodzi” – adaptacja poezji Tadeusza Różewicza z Mają Komorowską w roli tytułowej.

W jury konkursu spektakli telewizyjnych zasiądą artyści od lat związani z teatrem: Anna Augustynowicz – reżyserka teatralna i telewizyjna, aktorzy: Andrzej Grabowski i Maria Pakulnis, Michał Walczak – dramatopisarz i scenarzysta oraz Łukasz Gutt – operator, artysta sztuk wizualnych. Słuchowiska radiowe ocenią: Anna Wieczur – reżyserka teatralna i radiowa, aktorka Dorota Landowska, Joanna Bachura-Wojtasik – medioznawczyni, Malina Prześluga – dramatopisarka oraz Piotr Salaber – kompozytor, pianista i dyrygent.

W programie wydarzeń towarzyszących znajdą się dwa pokazy przedpremierowe spektakli, których emisja zaplanowana jest na jesień: „Jak nie zabiłem swojego ojca  i jak bardzo tego żałuję” według tekstu i w reżyserii Mateusza Pakuły oraz „Pięknej Zośki” Justyny Bilik i Marcina Wierzchowskiego będącego również reżyserem tej sztuki. Na żywo zaprezentowane zostaną spektakle Polskiego Radia – słynni „Matysiakowie” w reżyserii Waldemara Modestowicza oraz „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza w adaptacji i reżyserii Mariusza Malca. Ponadto organizatorzy zapraszają na recitale Stanisławy Celińskiej pt. „Uwierz. 55 lat pracy twórczej”  i Magdaleny Smalary – „Kobieta do zjedzenia”.

Za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Wielkie Nagrody otrzymają Joanna Szczepkowska i Adam Ferency. Laureatami Nagród 70-lecia Teatru Telewizji zostaną Olga Lipińska i Jerzy Antczak.

Festiwal, po trzech edycjach zrealizowanych w Zamościu, wraca do Sopotu, gdzie odbywał się od 2001 do 2019 roku.

XXIII Festiwal Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” na antenach Telewizji Polskiej:

TVP1

24 czerwca, godz. 20:30

– Emisja spektaklu nagrodzonego Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry”

24 czerwca, godz. 22:00

– Wielka Gala i wręczenie nagród laureatom XXIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej – Dwa Teatry – Sopot 2024 (prowadzenie: Agnieszka Szydłowska, Artur Żmijewski)

TVP Kultura, TVP Kultura 2

23 czerwca, godz. 14:55

– „Niedziela z... Festiwalem Dwa Teatry Sopot 2024”

24 czerwca, godz. 19:00

– Wielka Gala i wręczenie nagród laureatom XXIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia
i Teatru Telewizji Polskiej – Dwa Teatry – Sopot 2024 (prowadzenie: Agnieszka Szydłowska, Artur Żmijewski)

TVP3 Gdańsk

24 czerwca, godz. 19:00

– Wielka Gala i wręczenie nagród laureatom XXIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej – Dwa Teatry – Sopot 2024 (prowadzenie: Agnieszka Szydłowska, Artur Żmijewski)

Szczegółowy program festiwalu na stronie:

https://dwateatry.tvp.pl/31002750/program

Organizatorzy: Telewizja Polska i Polskie Radio

Producent: TVP3 Gdańsk

Partnerem festiwalu „Dwa Teatry” jest Energa SA z Grupy Orlen, mecenas wielu instytucji i ważnych wydarzeń kulturalnych na Pomorzu.

Źródło:

Materiał nadesłany