EN

21.07.2021, 16:34 Wersja do druku

Sopot. XVI Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską w Teatrze Atelier

mat. teatru

W nadmorskim Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej trwa Lato Teatralne. Już niebawem rozpoczną się XVI Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską, które po brzegi wypełnione będą artystami z całego świata i wspaniałą muzyką.

W ramach MSzKŻ, oprócz światowej premiery SOUNDING JERUSALEM (22-25 lipca), odbędzie się szereg wspaniałych koncertów: recital o Wierze Gran – „WIERA”, zmysłowe „Yiddish Tango”, muzyczny projekt o kobiecych dłoniach w kulturze żydowskiej „Majne Hent”, występ gości z Rumunii „Bucharest Tango” oraz bałkańskie dźwięki zespołu Max Klezmer Band. Dodatkowo, niezwykłą atrakcją będą trzy darmowe, trzydniowe warsztaty: Jidiszkajt, języka hebrajskiego oraz tańca izraelskiego, które będą współtowarzyszyć poszczególnym wydarzeniom artystycznym. Różnorodność prezentowanego programu sprawi, że każdy z uczestników barwnie spędzi czas, zdobędzie nowe umiejętności, a także zaspokoi potrzebę artystycznych wrażeń.

SOUNDING JERUSALEM André Ochodlo & Mélange Oriental (A/D/IL/PL)

Mélange Oriental & André Ochodlo

Wielkimi krokami zbliża się światowa premiera muzycznego projektu SOUNDING JERUSALEM. To niezwykłe spotkanie artystów z Austrii, Niemiec, Izraela i Polski. Pojawią się na deskach nadmorskiego Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w dniach 22-25 lipca, zawsze o 19:30. Czarować Państwa będą w utworach instrumentalnych oraz pieśniach w języku hebrajskim, jidysz i polskim. Już niebawem, w Sopocie!

Stare Miasto, Jerozolima. Feeria zapachów, odgłosów i kolorów. To tu spotykają się cztery kultury: żydowska, muzułmańska, ormiańska i chrześcijańska. Mozaika różnorodności, która mieni się wieloma barwami i niezmiennie intryguje. Kto tam był choć raz, ten wie, a kto nie był, będzie miał okazję teraz tego doświadczyć w Sopocie. Usłyszymy i zobaczymy na scenie instrumenty, których na co dzień nie dane nam jest doświadczyć, ponieważ są to instrumenty orientalne, takie jak oud - który jest na świecie bardzo popularny, a u nas trochę mniej. Czeka nas mnóstwo improwizacji i doświadczenie podróży po świecie

Bazą projektu SOUNDING JERUSALEM jest tradycyjna, aszkenazyjska i sefardyjska muzyka, jak również pieśni w języku hebrajskim i jidysz w interpretacji André Ochodlo. Występujących artystów Szczególnie interesuje wpływ tradycyjnej muzyki orientalnej na muzykę Izraela. W czasie koncertu usłyszymy m.in. wirtuozersko zagrane melodie i sola na instrumencie ud, uważanym za przodka lutni, który w orientalnej muzyce ma podobne znaczenie jak pianino w kulturze zachodniej.

Obok starannie zaaranżowanych utworów, bardzo ważną częścią występu będzie improwizacja. Co ważne, projekt stworzy cenną przestrzeń dla współpracy artystów z różnych stron Europy, którzy skonfrontują swoje rozmaite spojrzenia i wrażliwość na muzykę żydowską. We współpracy z Instytutem Polskim w Wiedniu planowane są koncerty w Grazie i Wiedniu.

Mélange Oriental:
Erich Oskar Huetter – wiolonczela
Marwan Abado – oud
Stefan Heckel – akordeon
Chen Zimbalista – perkusja
Adam Żuchowski – kontrabas
Scenografia: Siergyi Savchenko (UA)

Autorzy zdjęć (kolejno): Christian Jungwirth, Stephan Mussi, mat. prywatne, Shaul Golan, Piotr Dłubak (także autor zdjęcia André Ochodlo), Marta Ozog).

W kolejnych dniach odbędzie się szereg wspaniałych koncertów: recital o Wierze Gran – „WIERA”, zmysłowe „Yiddish Tango”, muzyczny projekt o kobiecych dłoniach w kulturze żydowskiej „Majne Hent”, występ gości z Rumunii „Bucharest Tango” oraz bałkańskie dźwięki zespołu Max Klezmer Band. Urozmaiceniem maratonu wydarzeń artystycznych będą trzy darmowe, trzydniowe warsztaty: języka hebrajskiego, tańca izraelskiego oraz Jidiszkajt. Różnorodność prezentowanego programu sprawi, że każdy z uczestników barwnie spędzi czas, zdobędzie nowe umiejętności, a także zaspokoi potrzebę artystycznych wrażeń.

Data: 4.07 – 28.08. 2021 r.
Godziny i opis wydarzeń: https://www.teatratelier.pl/
Adres: Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej, Al. Mamuszki 2, 81-718 Sopot
Bilety: https://teatratelier_bilety.interticket.pl/
Kontakt: tel. (58) 550 10 01, meil: [email protected]

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne