Zapraszamy na kolejny spektakl w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA 2022. W czwartek, 22 września o godzinie 11:00 na Scenie Kameralnej w Sopocie zagramy SZELMOSTWA LISA WITALISA z tłumaczeniem na język migowy i z audiodeskrypcją. Będzie to pierwsza w Teatrze Wybrzeże prezentacja w ramach programu skierowana do najmłodszych widzów.
Dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością słuchu i wzroku oraz ich opiekunów/asystentów przewidujemy specjalną pulę biletów.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z kasą biletową Teatru Wybrzeże, tel. 519 155 636, e-mail: [email protected] lub koordynatorką dostępności Weroniką Łucyk, tel. 519 155 950, e-mail: [email protected]
Spektakl na język migowy tłumaczyć będzie Pani Magdalena Sipowicz.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
O SPEKTAKLU
SZELMOSTWA LISA WITALISA to klasyka literatury dziecięcej w nowej odsłonie. Witalis to lis nad lisy. O jego nietuzinkowym sprycie krążą niesamowite opowieści. Splendoru dodaje mu wspaniały ogon: „Gdy Witalis kroczył drogą, wpierw widziano jego ogon, co jak ruda chmura zwisa, a dopiero potem – lisa”. Przewrotny i wyrachowany rudzielec potrafi zjednać sobie przychylność mieszkańców lasu. Obiecując przysłowiowe „gruszki na wierzbie” zostaje wybrany na prezydenta leśnej wspólnoty. Czy takiego przywódcy chciały zwierzęta? Historia przebiegłego szelmy, który realizuje swoje niecne plany kosztem swoich pobratymców, jest w istocie swoistą parodią demokracji. To spektakl dla dzieci i dla rodziców, dla babć, dziadków, cioć i wujków… Przygody Witalisa bawią i uczą międzypokoleniowo, nie tracąc na aktualności.
Joanna Zdrada o SZELMOSTWACH LISA WITALISA: „To spektakl nie tylko dla dzieci. Zabawna i przejmująca historia rudego szelmy, który obejmuje urząd prezydenta leśnych zwierząt, to w rzeczywistości błyskotliwa satyra polityczna. Gdy czytałam poemat Brzechwy moim dzieciom, uderzyło mnie jak bardzo głęboko przeżywają temat wyzysku i kłamstwa. Ucząc się współczucia sprzeciwiały się oszustwom. Pomyślałam wówczas, że poemat Brzechwy, to wspaniała lekcja anty-populizmu dla dzieci. Przestroga, by nie ulegać doraźnym i prostym rozwiązaniom, oraz że to, co atrakcyjne, nie zawsze jest dobre”.
„Dla kogo jest ten spektakl? Dla każdego, nie ma ograniczeń wiekowych. Gwarantuję, że SZELMOSTWA LISA WITALISA długo nie zejdą z afisza. „Pisząc dla dzieci, wznoszę lekki malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji, do literatury klasycznej" - pisał Jan Brzechwa. Ten spektakl to taki magiczny pomost, po którym młodzi widzowie dojdą do teatru Szekspira czy Mrożka.”
Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki
Jan Brzechwa
SZELMOSTWA LISA WITALISA
Reżyseria: Joanna Zdrada
Scenografia i kostiumy: Anna Kaczkowska i Pavel Hubicka
Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
Projekt plakatu: Jakub Zasada
Realizacja form zwierzęcych: Daria Wawrzkiewicz, Ola Stawik
Charakteryzacja manekinów: Michał Laurentowski
Rekwizyty: Natalia Gwiazdowska
Współpraca plastyczna: Anna Chabowska, Kaja Kumor, Małgorzata Tegowska
W spektaklu występują: Monika Chomicka-Szymaniak-Wiewiórka, Anna Kociarz-Narratorka, Agata Woźnicka-Niedźwiedzica, Piotr Chys-Lis Witalis, Jerzy Gorzko-Wilk, Piotr Łukawski-Niedźwiedź, Paweł Pogorzałek-Ryś.
Asystent reżysera: Anna Kociarz
Inspicjent: Jerzy Kosiła
Premiera: 7 sierpnia 2021 roku na Scenie Kameralnej
Czas: 50 minut
O PROGRAMIE KULTURA DOSTĘPNA
Teatr Wybrzeże bierze udział w programie KULTURA DOSTĘPNA. W ramach programu realizujemy cykl pokazów czterech spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na język migowy oraz audiodeskrypcją. Projekt jest realizowany do grudnia 2022 roku. Celem programu dotacyjnego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu KULTURA DOSTĘPNA jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. W ramach programu można się ubiegać o dofinansowanie projektów skoncentrowanych na nieodpłatnym uczestnictwie osób o utrudnionym dostępie do kultury. Odbiorcami dofinansowanych zadań mają być przedstawiciele różnych grup m.in. dzieci i młodzież szkolna, osoby starsze i z niepełnosprawnością, a także tych środowisk, które z powodu barier kulturowych i prawnych pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego lub mają do niego utrudniony dostęp.
O AUDIODESKRYPCJI
Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na scenie.