EN
04.11.2021, 09:25 Wersja do druku

Sopot. Premierowo i gościnnie w Sopockim Teatrze Tańca

Sopocki Teatr Tańca zaprasza na spektakle w listopadzie i grudniu:

07 listopada 2021
„TAB’ Nowy początek” Sopocki Teatr Tańca, Sopot 19.00

13 listopada 2021
„TAB’ Nowy początek” Sopocki Teatr Tańca w ramach Polskiej Sieci Tańca, Warszawa, 19.00

26 listopada 2021
„REAL LOVE” i „Lullaby fot the Restless” Teatr Tańca ZAWIROWANIA w ramach Polskiej Sieci Tańca, Sopot, 19.00

27 listopada 2021
„FearLess” Gosia Mielech w ramach Polskiej Sieci Tańca Sopot, 19.00

4 grudnia 2021
„manRay. Barbarzyńca” PREMIERA! Sopocki Teatr Tańca, Sopot 19.00

5 grudni 2021
„manRay. Barbarzyńca” PREMIERA! Sopocki Teatr Tańca, Sopot 19.00

fot. Jola Staszczyk/mat. teatru

Informacje o spektaklach:

TAB’ Nowy początek
Sopocki Teatr Tańca

"Mijają lata, a Sopocki Teatr Tańca wciąż potrafi zaskakiwać zarówno w zakresie ruchu, warstwy wizualnej, jak i doboru obsady. [...]
To, co widzimy od pierwszej sceny, ma swój początek w grupie, gromadzie. Piątka tancerzy stoi nieruchomo na środku sceny, z czasem każdy z nich zaczyna poruszać się, wyłamując się ze zbiorowej figury. Po chwili przez piątkę tancerzy przechodzi impuls. Szybko z pierwotnej formy przechodzimy w inną, w której taniec jest sztywny, pozbawiony miękkości, zredukowany do ruchu ograniczonego unieruchomionymi ramionami. Jednak to, co najciekawsze, czeka nas później..."
Łukasz Rudziński dla trojmiasto.pl

TAB’ Nowy początek
Koncept, reżyseria, choreografia: Joanna M. Czajkowska
Współpraca choreograficzna: Joanna M. Czajkowska, Jan Górczak, Róża Kołoda, Jacenty Krawczyk, Wiktoria Rudnik
Wykonanie: Joanna M. Czajkowska, Filip Wójcik, Róża Kołoda, Jacenty Krawczyk, Wiktoria Elgas
Obrazy będące bazą wizualizacji: Gertruda Kuziemska – Wilczopolska
Wizualizacje: Katarzyna Teresa Turowska
Muzyka: Mariusz Noskowiak feat. Magdalena Gruszczyńska (sopran), Jan Czerwiński (beatbox)
Kostiumy: Joanna M. Czajkowska,
Scenografia: Jacek Krawczyk
Światła: Mateusz Gierc
Fotografia promująca: Jola Staszczyk / Teatr ROZBARK   

Natura materialna tab’ to w psychologii sufich, określenie na sumę zdolności psychicznych, z którymi przychodzimy na świat, a zatem głównie uwarunkowania odziedziczone po rodzicach i związane z przebiegiem ciąży. Cechy natury materialnej wywierają znaczący, ale nie jedyny wpływ na rozwój człowieka. Następne etapy według tej koncepcji, to Nafs, Serce, Duch, Świadomość Wewnętrzna oraz Najgłębsza Wewnętrzna Świadomość. Tab’ jest zatem punktem startu w rozwoju każdej jednostki. W spektaklu Sopockiego Teatru Tańca, pełni tę samą rolę – wyjścia do opowieści , czy raczej filozoficzno – fizycznych rozważań o rozwoju świadomości człowieka. Autorka koncepcji spektaklu pracując nad scenariuszem, zintegrowała ze sobą zachodnie i wschodnie systemy filozoficzno – psychologiczne. I tak, obok konceptu sufich, dużą inspiracją była piramida potrzeb Maslowa, czy system czakr – sieci energetycznych ośrodków w ciele, które są skorelowane zarówno z narządami (warstwa fizyczna ciała), jak sferą psychiczną i duchową człowieka. Inspiracją była także huna – tradycja hawajska.
Wizualnym partnerem wydarzenia będą obrazy, związanej z Sopotem niemal całe życie, Gertrudy Kuziemskiej – Wilczopolskiej, które uruchomi wizualnie Katarzyna Teresa Turowskiej.
Trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=7JqRCvjn8SM
Bilety:
 https://www.interticket.pl/program/tab-nowy-poczatek-6872

fot. mat. teatru

REAL LOVE / Lullaby for the Restless
Teatr Tańca Zawirowania


REAL LOVE to misterium narodzin, przemijania i śmierci w wykonaniu trzech kobiet w różnym wieku. Czym jest dla nich prawdziwa miłość? Być może jest nią uczucie jakim darzy matka swoje dziecko. Jak czuje się kobieta będąc matką? Co czuje, kiedy ktoś z jej bliskich umiera? Miłość i śmierć, to dwa wątki, które pojawiają się ustawicznie w spektaklu „Real Love” i oddziaływają na siebie w każdej chwili. Bycie matką i bycie blisko śmierci. „Real Love” to forma choreograficznego wiersza, przepełnionego poetycką symboliką oraz znaczeniami z pogranicza metafizyki...
UWAGA: W spektaklu użyte jest światło stroboskopowe oraz występuje częściowa nagość.

REAL LOVE
Teatr Tańca ZAWIROWANIA chor. Daniel Abreu
Choreografia: Daniel Abreu
Obsada: Ilona Gumowska, Elwira Piorun/Karolina Kroczak, Izabela Prokopek
Reżyseria świateł: Witold Kaczkowski
Obsługa techniczna: Piotr Asser
Kierowniczka prób: Karolina Kroczak

LULLABY FOR THE RESTLESS
‘Lullaby for the Restless’ to podróż wątpiącego umysłu, myśli zakłócającej spokój. Tutaj, pomiędzy snem a rzeczywistością, czas płynie inaczej. Brutalna fizyczność spotyka się tu z delikatnością oddając emocje, konflikty, wątpliwości oczekiwania i marzenia które okupują przestrzeń z tyłu głowy.

Choreografia, taniec: Aleksandra Krajewska
Mentorzy - Alleyne Dance: Kristina and Sadé Alleyne
Muzyka: 'Ambush' by Tomi Balogh, 'Attack/Transition' by alva noto + Ryuichi Sakamoto + with Ensemble Modern 'Du bist nicht einer von uns (2014)' by Hassan Zanjirani Farahani

BILETY na cały wieczór dostępne wyłącznie online:
https://www.interticket.pl/program/real-love-i-lullaby-for-the-restless-6881
CENA: 40/30 pln

Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce. Każdego sezonu Partnerzy Sieci wybierają do wspólnego repertuaru najciekawsze produkcje polskich niezależnych artystów i instytucjonalnych zespołów tanecznych. Spektakle nominowane na dany rok, w ramach Sieci, wyruszają w trasę, podczas której odwiedzają ośrodki partnerskie.
Sieć wspiera mobilność wybranych produkcji tanecznych, promuje artystów oraz jest platformą do wypracowywania dobrych praktyk w profesjonalnym środowisku. Znacznie przyczynia się do tworzenia warunków i struktur, które wpływają na cyrkulację tańca w Polsce oraz wpływa na integrację środowiska poprzez wymianę różnych estetyk.
www.pst.info.pl

fot. mat. teatru

FearLess
Gosia Mielech

Strach – pierwotna emocja, która prowokuje destrukcję, ale także umożliwia przetrwanie. Strach, jako śliski twór, który pełza pod skórą, penetruje i zatruwa krew.
Poznaj nieustraszoną dziewczynę, która wchodzi na ring, aby stoczyć walkę ze swoimi demonami, próbując zrozumieć genezę strachu.
Jej litania przeciw strachowi, to:
„Nie wolno się bać, strach zabija duszę. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie. Stawię mu czoło. Niech przejdzie po mnie i przeze mnie. A kiedy przejdzie, odwrócę oko swej jaźni na jego drogę. Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic. Jestem tylko ja.”
Frank Herbert

JEDYNY SPEKTAKL W TRÓJMIEŚCIE w listopadzie:
Sopocki Teatr Tańca - Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie
Al. Mamuszki 2
27 listopada (sobota), godz. 19:00

Koncepcja, choreografia, taniec: Gosia Mielech
Muzyka: Anna Suda / An On Bast
Projekt kostiumu: Kata Kwiatkowska, Gosia Mielech
Wykonanie kostiumu: Przemek Podolak / RAG, Marzanna Gruszczyńska
Reżyseria światła: Paweł Murlik
Aranżacja światła: Arkadiusz Kuczyński
Czas trwania: ok. 40 minut
Produkcja: DanceLab, Jaggy Polski
Premiera: 18 września 2019, NonStopFestivalen, Norwegia.

Spektakl zrealizowany we współpracy z Polską Siecią Tańca oraz Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca (NIMIT).

Bilety: 30 pln do zakupu tylko online:
https://www.interticket.pl/program/fearless-by-gosia-mielech-6879/34659
Link do filmu FearLess:
https://www.youtube.com/watch?v=1RXdQaNSbfk
Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z Gosią Mielech, którą poprowadzi Joanna M. Czajkowska- założycielka Sopockiego Teatru Tańca.

fot. mat. teatru

manRAY. Barbarzyńca - PREMIERA
Sopocki Teatr Tańca

Koncept - inspirowany twórczością Man Ray'a – Jacek Krawczyk
Performance – Joanna Czajkowska, Aleksandra Foltman, Asia Nadrowska, Jacek Krawczyk
Muzyka – Mariusz Noskowiak
Wizualizacja – Katarzyna Turowska
Światło – Matt Gie
Scenografia – Jacenty Krawczyk

Wizualno – muzyczny awangardowy poemat według pomysłu Jacentego Krawczyka, to kontynuacja jego fascynacji twórczością wybitnych twórców XX  wieku.  Tym razem bohaterem i punktem odniesienia rozważań Krawczyka będzie urodzony w 1890 roku w Filadelfii  Emmanuel Radnitzky pracujący pod pseudonimem Man Ray.  Był on nie tylko fotografem, ale również malarzem, twórcą fotogramów i reżyserem filmowym. Zdjęcia Raya powstawały w jego studio jako efekt długotrwałej pracy z przedmiotem lub modelką oraz niekonwencjonalnego pomysłu, podobnie jak surrealistyczne obrazy.  Większość swojego życia spędził w Paryżu, gdzie zmarł w 1976 roku. Na swoim nagrobku polecił wyryć: „Nie zainteresowany, ale nie obojętny”.
Spektakl Sopockiego Teatru Tańca będzie swobodną interpretacją dzieł Man Ray'a, w stylu avangard performance video art, gdzie aktorzy-tancerze wcielą się według własnej autorskiej interpretacji w postaci z eksperymentalnych surrealistycznych filmów i obrazów Man Ray'a, Sopoccy artyście skonstruują abstrakcyjne obrazy, przesiąknięte zmysłową atmosferą i magicznymi formami, w których ciało zyskiwać będzie naprzemiennie ludzkie i zdehumanizowane kształty.  Ważną rolę odegra wideo-art – powstaną wizualne obraz wyświetlane na niekonwencjonalnych przedmiotach - ekranach, a całość dopełni starannie wyreżyserowane światło i muzyka z pogranicza neoklasyki, opery i minimalizmu. 

***

Spektakle w Sopocie odbywają się w budynku Teatru Atelier, Aleja Mamuszki 2 (wejście przez Klub Atelier) o godzinie 19.00.
Bilety do zakupu tylko online na stronie www.interticket.pl
Prosimy o przybycie w maseczkach przed godziną 19.00 z wydrukowanymi i podpisanymi oświadczeniami co do stanu zdrowia (oświadczenie będzie dołączane do biletu).

Źródło:

Materiał nadesłany