EN

21.09.2020, 15:26 Wersja do druku

Sopot. Premiera spektaklu „Rambert. Tryptyk” w Sopockim Teatrze Tańca

27 września w Teatrze na Plaży w Sopocie odbędzie się premiera spektaklu tanecznego „Rambert. Tryptyk”  inspirowanego postacią Marie Rambert. Rozpocznie on tegoroczną odsłonę projektu Terytoria Choreografii – nowe szlaki awangardy, cyklu prezentującego niezwykłe kobiety, ikony polskiego tańca i ich biografie.


„Pochodząca z Warszawy Marie Rambert wywarła niebagatelny wpływ na popularyzację sztuki tańca w Anglii.  Obok Poli Nireńskiej, Bronisławy Niżyńskiej
i Yanki Rudzkiej jest jedną z najwybitniejszych artystek awangardy tanecznej XX wieku” - mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Projekt „Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy”, jest efektem współpracy Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Muzyki i Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Lubelskiego Teatru Tańca oraz Art Stations Foundations.

Marie Rambert, choreografka, tancerka, pedagog rozwinęła talent wielu brytyjskich choreografów oraz tancerzy. Założony przez nią zespół, noszący obecnie nazwę Rambert Dance Company, jest najstarszym profesjonalnym, działającym nieprzerwanie zespołem tańca w Wielkiej Brytanii. Wciąż istnieje także stworzona szkoła – Rambert School of Ballet and Contemporary Dance.

Koncepcja przedstawienia „Rambert. Tryptyk” inspirowana życiem i twórczością polskiej choreografki Marie Rambert zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza  i Instytut Muzyki i Tańca w 2019 roku i jest realizowana przez Stowarzyszenie Dance [Sic!] Associations.

Autorkami i pomysłodawczyniami produkcji są Joanna M. Czajkowska (część 1), Małgorzata Dzierżon (część 2) i Anna Akabali (część 3). Każda z części spektaklu „Rambert. Tryptyk” odnosi się do innego okresu w artystycznej, a także prywatnej  biografii Marie Rambert i może istnieć samodzielnie, jako niezależna całość. Jednak dopiero zestawione razem stanowią pełną, bogatą wypowiedź artystyczną, która z jednej strony cieszy różnorodnością, z drugiej – pokazuje złożoność i przenikanie światów Marie.

Sopocka publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl 27 i 28 września w Teatrze na Plaży w Sopocie. Poza prezentacją na żywo, produkcja będzie także dostępna online na wybranych platformach i festiwalach branżowych.  

Celem projektu „Terytoria choreografii – Nowe szlaki awangardy” jest przypomnienie sylwetek wybitnych artystek awangardy tanecznej XX wieku polskiego pochodzenia - Poli Nireńskiej, Bronisławy Niżyńskiej, Marie Rambert i Yanki Rudzkiej. Prekursorkami polskiej awangardy tanecznej były kobiety – ikony historii tańca, propagatorki nowoczesnych idei, myśli i technik. Poza przypomnieniem twórczości i bogatej biografii artystek, w ramach projektu realizowane są działania rekonstrukcyjne, edukacyjne, wspierające międzynarodową wymianę i współpracę środowisk tanecznych.  

W 2018 r. odbyła się pierwsza edycja projektu „Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy”, którą otworzyła premiera spektaklu „Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos”. Wykorzystano w nim metodologię pracy Rudzkiej, tworząc współczesną choreografię w odniesieniu do niestylizowanej kultury ludowej. Do udziału w przedstawieniu zaproszono artystów z Polski, Brazylii, Armenii i Gruzji.  W roku 2019 w ramach projektu powstał spektakl „Druga natura”. Punktem wyjścia dla przedstawienia było życie i twórczość Poli Nireńskiej, polskiej Żydówki, tancerki i choreografki, która, mimo że całe życie była o krok przed nazistami, nigdy nie wymknęła się traumie Holokaustu. Ten rok, tak odmienny ze względu na pandemię i jej konsekwencje, należy do Marii Rambert.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

***

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa
i komunikacja wymiaru kulturalnego marki Polska poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
--
Instytut Muzyki i Tańca został powołany 1 października 2010 roku przez Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Jego podstawową misją jest działalność na rzecz rozwoju kultury muzycznej i tanecznej w Polsce. W tym celu prowadzone są własne programy rezydencyjne, twórcze, naukowe, wydawnicze oraz stypendialne adresowane do polskiego środowiska muzycznego i tanecznego, realizowane w formule konkursowej. Instytut Muzyki i Tańca jest również głównym organizatorem wydarzeń stanowiących ważne punkty na mapie kulturalnej kraju, takich jak Polska Platforma Tańca, Kongres Tańca, czy przyznawana corocznie nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej, a także konkursy Młody Muzyk Roku i Młody Tancerz Roku.

Źródło:

Materiał nadesłany