Białostocka niezależna formacja teatralna Grupa Coincidentia, prowadząca scenę Solniki 44, obchodzi piętnastolecie swej działalności artystycznej. Artyści związani z GC postanowili uczcić swój jubileusz spotkaniami z publicznością, prezentacjami wybranych dokonań (na żywo i online), dyskusjami.
W październiku, listopadzie i grudniu Coincidentia zaplanowała pokazy pięciu wybranych tytułów ze swego repertuaru. Będą to zarówno uznane spektakle, które zaznaczyły swą obecność na wielu festiwalach o międzynarodowym zasięgu, jak i najnowsze – startujące propozycje Grupy: „Straszka pospolita” (spektakl familijny cieszący się niesłabnącym powodzeniem w Polsce i zagranicą, eksploatowany w trzech wersjach językowych), „Invisible” (laboratoryjne przedstawienie dla dorosłych wyróżnione w prestiżowym dorocznym rankingu miesięcznika „Teatr” w kategorii najlepszy spektakl offowy), „Don Kichot” (nowa, stworzona w koprodukcji z poznańskim Teatrem Animacji, wersja przedstawienia obsypanego laurami dziennikarzy i kapituł jurorskich festiwali w Opolu, Toruniu i Łodzi), „Ściana z widokiem” (spektakl nagradzany na festiwalach za reżyserię, tekst, kreacje aktorskie i muzykę) oraz „Superheroes” (świeża produkcja stworzona we współpracy Coincidentii z niemieckim Figurentheater Wilde&Vogel). Prezentacje będą połączone z rozmowami z publicznością oraz moderowanymi dyskusjami w gronie twórców. Część planowanych pokazów zostanie wzbogacona o audio-deskrypcję.
Więcej informacji na:
www.instagram.com/grupa_coincidentia
10.10 godz. 10.00 „Straszka pospolita” / Siedlisko Kultury Solniki 44
11.10 godz. 10.00 „Straszka pospolita” / Siedlisko Kultury Solniki 44
12.10 godz. 18.00 „Invisible” / Siedlisko Kultury Solniki 44
03.11 godz. 18.00 „Invisible” / Siedlisko Kultury Solniki 44
16.11 godz. 18.00 „Superheroes” / Siedlisko Kultury Solniki 44
17.11 godz. 18.00 „Superheroes” / Siedlisko Kultury Solniki 44
30.11 godz. 18.00 „Don Kichot” / Teatr Animacji Poznań (spektakl z audio-deskrypcją)
01.12 godz. 18.00 „Don Kichot” / Teatr Animacji Poznań (spektakl z audio-deskrypcją)
08.12 godz. 18.00 „Ściana z widokiem” / prezentacja online + rozmowa z twórcami
15.12 godz. 18.00 "Ściana z widokiem" / prezentacja online + rozmowa z twórcami
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na pokazy w Siedlisku Kultury Solniki 44 pod adresem: [email protected]
Bilety na spektakle "Don Kichot 2.0" do nabycia na stronie: www.teatranimacji.pl
Zadanie realizowane w ramach Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
***
Grupa Coincidentia to niezależny teatr ożywionej formy założony w 2009 roku i do chwili obecnej prowadzony przez Dagmarę Sowę i Pawła Chomczyka (absolwentów białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej). Grupa ma na koncie kilkanaście spektakli, stworzonych we współpracy m.in. z takimi twórcami jak: Michael Vogel, Łukasz Kos, Christiane Zanger, Paweł Aigner, Michał Walczak, Robert Jarosz, Christoph Bochdansky, Paweł Passini, Robert Drobniuch, Konrad Dworakowski. Przedstawienia Coincidentii były prezentowane na licznych festiwalach w Europie, Azji, Ameryce Północnej i zostały uhonorowane wieloma nagrodami (w tym The Bank of Scotland Herald Angel, Total Theater Award Edynburg, Grand Prix Festiwalu Konteksty w Poznaniu czy Grand Prix MFTL w Toruniu). W centrum zainteresowań Coincidentii leży współczesny teatr wielu środków wyrazu (ze szczególnym uwzględnieniem teatru ożywionej formy). Coincidentia prowadzi stałą współpracę z niemiecką niezależną sceną Lindenfels Westfluegel w Lipsku oraz duetem Figurentheater Wilde&Vogel. Przedstawienia Grupy Coincidentia gościły na ponad stu festiwalach oraz na kilkudziesięciu scenach impresaryjnych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Ukrainie, Austrii, Szwajcarii, Francji, Holandii, Belgii, Włoszech, Danii, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, USA, Japonii. Grupa Coincidentia trzykrotnie znalazła się w ścisłej czołówce, z czego dwukrotnie uplasowała się na pierwszym miejscu, polskich teatrów najczęściej wyjeżdżających za granicę, w corocznych podsumowaniach Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Spektakle Grupy zostały uhonorowane ponad pięćdziesięcioma nagrodami, wyróżnieniami i nominacjami – z których większość została przyznana przez kapituły jurorskie festiwali teatralnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. W podsumowaniach „Najlepszy, najlepsza, najlepsi” czasopisma Teatr spektakle Grupy zostały wyróżnione kilkanaście razy. Przedstawienia Coincidentii czterokrotnie znalazły się w finale programu Instytutu Teatralnego w Warszawie - Teatr Polska.
W roku 2016 Grupa Coincidentia powołała do życia Siedlisko Kultury Solniki 44 – ulokowany w lesie w podlaskiej gminie Zabłudów niezależny ośrodek wyposażony w profesjonalną scenę teatralną. Dotychczasowa działalność Solnik 44 zaowocowała kilkudziesięcioma prezentacjami spektakli teatralnych, w tym kilkoma prapremierami, pokazami efektów warsztatów artystyczno-edukacyjnych oraz prezentacjami sesyjnymi i dyskusjami panelowymi. Solniki 44 odwiedziły rzesze widzów (z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, USA, Francji, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Belgii), a partycypantami wydarzeń byli artyści, producenci, kuratorzy, organizatorzy festiwali z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Holandii, Izraela, Węgier, Wielkiej Brytanii, Francji i USA. Ośrodek stał się miejscem produkcji niezależnego teatru, sceną impresaryjną, przestrzenią organizacji działań edukacyjnych i prospołecznych (m.in. w ramach programu Instytutu Teatralnego w Warszawie – Lato w teatrze). W roku 2018 ośrodek zainicjował działalność Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Lesie – LasFest (a w roku 2020 powołał do życia LasKids – festiwal adresowany do publiczności dziecięcej). W ich ramach prezentowane są najciekawsze propozycje teatrów niezależnych, działania laboratoryjne, koncerty, pokazy studenckie, rozmowy z artystami, pokazy filmowe czy niekonwencjonalne wydarzenia łączące sztukę z naturą.