EN

2.11.2020, 13:43 Wersja do druku

Sokrates mówi o cenie za głoszenie własnych poglądów

"Obrona Sokratesa" Platona, monodram Mariana Dworakowskiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Pisze Małgorzata Klimczak w Głosie Szczecińskim.

W Teatrze Współczesnym można oglądać „Obronę Sokratesa" Platona w wykonaniu Mariana Dworakowskiego.

„Obrona Sokratesa" jest dramatyczną relacją Platona z mowy obrończej Sokratesa, wybitnego filozofa greckiego, którego Platon był uczniem, sądzonego pod zarzutem bezbożności i psucia młodzieży i skazanym na śmierć. Sokrates mógł uciec z Aten, ale został i poddał się karze. W swojej mowie obrończej Sokrates polemizował ze stawianymi mu zarzutami, wykazując ich niesłuszność, nielogiczność i niedorzeczność. Rozważał sprawy ogólne, takie jak ustroje polityczne, sprawiedliwość i sądownictwo, korupcję i głupotę władzy, wychowanie młodzieży, wyobrażenia i miejsce bogów i religii w życiu społeczeństwa. Sprawy, które są aktualne również dziś.

Marian Dworakowski, który spektakl zaadoptował, opracował i zrealizował i zagrał, jest na scenie sam. Skromna scenografia złożona z krzesła i kilku rekwizytów sprawia, że cała uwaga skupia się na aktorze. Sprawia, że skupiamy się na jego słowach, które wy-brzmiewająnam dobitnie i pozostają z nami na długo.

Sokrates porusza sprawy, które są aktualne również dzisiaj.

Tytuł oryginalny

Sokrates mówi o cenie za głoszenie własnych poglądów

Źródło:

Głos Szczeciński nr 256/31-10/01-11-20