EN
14.09.2021, 08:01 Wersja do druku

Słupsk. Premiera "Ciemnej wody" w Nowym Teatrze

Już w najbliższy piątek (17 września) o godz. 19 w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku odbędzie się premiera spektaklu „Ciemna woda” Amanity Muskarii w reżyserii Iwo Vedrala.

fot. Magdalena Tramer

Ciemna woda - takie ni to małe, ni to duże, trochę wieś, a trochę miasto - wszędzie i nigdzie. Księdzu w Ciemnej Wodzie marzy się wystawienie Pasji, "czegoś wiecie mega kościelnego, żeby ludzi wciągnąć bo szczerze coraz mniej ludzi przychodzi do kościoła". Burmistrz nie jest przekonany do pomysłu, ale ulega kiedy Ksiądz kusi go wizją dużego artykułu w samym Gościu Niedzielnym. Jezusa zagra Dawid - uczeń miejscowego liceum. To dziwna decyzja, bo Dawida z różnych powodów wielu ludzi w Ciemnej Wodzie nie lubi. Jest obcy, nie ma ojca, stawia się, pyskuje. W końcu ruszają próby, opornie, bo tej Pasji nikt, łączenie z Katechetką, jakoś za dobrze nie zna. Na domiar złego we wsi niespodziewanie zjawiają się Uchodźcy. Co z nimi zrobić? Nie udaje się stwierdzić czy mają laptopy, ponieważ znikają tak nagle jak się pojawili. Dawid prowadzi ich do stodoły za wsią, w pobliżu śluzy, co budzi opór mieszkańców, teraz już postaci Pasji - Kajfasza, Piłata, Faryzeuszy. Gwałtowna burza zalewa stodołę, w której uwięzieni są przybysze. Ciało Dawida mieszkańcy wyławiają z rzeki nieco później.

Co się wydarzyło w Ciemnej Wodzie?
Dlaczego Dawid musiał umrzeć?
I czy to był Dawid, licealista, czy może... ?

Spektakl jest realizowany w ramach projektu "Dramatopisanie", którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a środki na jego realizację pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. "Dramatopisanie" to rozpoczęty w 2020 program stypendialny służący wspieraniu polskiej dramaturgii współczesnej. Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku jest jednym z trzech teatrów w Polsce realizujących spektakle w ramach pierwszej edycji programu. Więcej informacji na www.instytut-teatralny.pl

fot. mat. teatru

Autor: Amanita Muskaria

Reżyseria: Iwo Vedral

Scenografia: Paula Grocholska

Muzyka: Kuba Orłowski

Choreografia: Natalia Dinges

Obsada: Bożena Borek, Adam Borysowicz (gościnnie), Monika Bubniak, Igor Chmielnik, Paulina Fonferek (gościnnie), Agnieszka Gawlińska (gościnnie), Monika Janik, Krzysztof Kluzik, Aleksander Kurzak (gościnnie), Wojciech Marcinkowski.

W przedstawieniu wykorzystano fragmenty filmu dokumentalnego "Pasja" (The Passion According to the Polish Community of Pruchnik, 2009) Andreasa Horvatha i Moniki Muskały.

Na kolejne spektakle zapraszamy:

    17.09.2021 godzina 19:00 | Premiera
    19.09.2021 godzina 16:00 i 19:00
    15 – 17.10.2021 godzina 19:00
    04 – 07.11.2021 godzina 19:00

Więcej informacji oraz bilety na: https://nowyteatr.pl/spektakle/ciemna-woda-2/

Źródło:

Materiał nadesłany