EN

14.12.2020, 13:24 Wersja do druku

Słupsk. Otwarcie nowej siedziby Nowego Teatru i premiera "Szewców"

Prezydentka Miasta Słupska, Pani Krystyna Danilecka-Wojewódzka oraz  Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk zapraszają na uroczyste otwarcie oddanej właśnie do użytku siedziby  Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

fot. mat. teatru

20 grudnia o godzinie 19:00 na stronie internetowej i profilu facebookowym teatru będą mogli Państwo zobaczyć premierę online spektaklu "Szewcy" autorstwa patrona naszego teatru Stanisława Ignacego Witkiewicza. W spektaklu wyreżyserowanym przez Pawła Świątka weźmie udział cały zespół aktorski naszego teatru. Niestety, z powodu pandemii, nie mogliśmy Państwu pokazać ani premiery, ani nowej siedziby teatru wcześniej. Prezentujemy je teraz w formie internetowej. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy się mogli zobaczyć na nowej scenie twarzą w twarz. Oddanie budynku teatru jest dla nas historycznym wydarzeniem. Po 16 latach gościnnego funkcjonowania w obiekcie słupskiej filharmonii, teatr zyskał własną siedzibę. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili – w szczególności Pani Prezydent i Radzie Miasta Słupska. Dziękujemy wszystkim Słupszczanom! Oby ten piękny, nowoczesny i funkcjonalny budynek przyniósł Nam wszystkim tyle radości, ile daje już teraz zespołowi Nowego Teatru. Zmieniamy się dla Was!

fot. mat. teatru

Budowa nowej siedziby teatru to największe i najważniejsze zadanie inwestycyjne Nowego Teatru w całej jej historii. W miejscu jedynej należącej do nas nieruchomości (warsztat/magazyn) powstało Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych. Inwestycja zrealizowana została w ramach projektu „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia - rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

fot. mat. teatru

Budynek posiada scenę z widownią na 248 miejsc, sale prób i sale warsztatowe, foyer z kawiarnią, zaplecze techniczne, biurowe oraz pokoje aktorskie z tarasami na dachu. Budynek został oddany do użytku w październiku 2020 r. Inwestycja raz na zawsze rozwiązuje problem współdzielenia jednego budynku przez dwie instytucje (Nowy Teatr i Filharmonię Sinfonia Baltica) o diametralnie odmiennej specyfice, potrzebach i trybie pracy. Nowa siedziba pozwoli teatrowi w sposób płynny prowadzić swoją działalność oraz zapewni mieszkańcom miasta ofertę kulturalną dostępną regularnie i w optymalnych warunkach a miasto zyskało reprezentacyjny i nowoczesny obiekt. Po 16-tu latach działalności Nowy Teatr ma wreszcie swoja własną siedzibę!

fot. mat. teatru

"Szewcy" premiera online

Autor: Stanisław Witkiewicz
Reżyseria: Paweł Świątek
Asystent reżysera: Monika Janik
Scenografia: Marcin Chlanda
Opracowanie muzyczne: Cezary Reinert
Obsada: Bożena Borek, Monika Bubniak, Igor Chmielnik, Monika Janik, Krzysztof Kluzik, Magdalena Płaneta, Wojciech Marcinkowski
Inspicjent: Justyna Moczulska
Fot: Tomasz Schaefer

Premiera: 20.12.2020 r. Nowa Scena – Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku

Szewcy to dramat autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza pisany w latach 1931–1934, a wydany po raz pierwszy w Krakowie w roku 1948. Autor oprócz pisania słynie również z malarstwa. Zajmował się też fotografią oraz filozofią. Jego niektóre utwory doczekały się ekranizacji. Wśród jego dzieł są powieści, dramaty, pisma estetyczne czy filozoficzne. W Szewcach pokazany jest świat przyszłego społeczeństwa, społeczeństwa, które jest zautomatyzowane, a w konsekwencji pokazano również upadek cywilizacji według wyobrażeń Witkiewicza. Utwór przedstawia historie Szewców, którzy przechodzą przez kilka rewolucji. Są oni niezadowoleni ze swojej dotychczasowej pracy, zostają zamknięci i skazani na bezczynność. Również i to im nie odpowiada, dlatego dochodzi do buntu…

Zapraszamy widzów na rewolucyjną rewię destrukcyjnych postaw wzajemnej pogardy przedstawicieli wszystkich stron społecznej debaty. Zapraszamy na obrazoburczą burleskę karykaturalnych postaw rewolucyjnych. Opowiemy o tym, że na przestrzeni wieków zawsze Ci którzy się buntowali zamieniali się w tych przeciwko którym podnosili bunt – zamieniali własne ideały w kabaret. I o tym, ze od hipokryzji dużo gorszy jest brak poczucia humoru. I o tym, że Witkacy odczuwał tęsknotę za metafizyką, która mogłaby być czymś bardziej sensownym niż wymiana kolejnych pacynek na europejskich tronach sterowanych z ukrycia przez nieznanych lalkarzy.

Źródło:

Materiał nadesłany