„Słupski teatr jest na fali” - tak o naszej scenie napisał Łukasz Rudziński w marcowym wydaniu miesięcznika Teatr, ostatniej drukowanej gazecie poświęconej polskiemu teatrowi. Bardzo nas ta, jak i wiele podobnych opinii, cieszy. Nowy Teatr kończy właśnie niezwykle pracowity i owocny sezon. Czas w którym udało nam się zaistnieć zarówno w świadomości lokalnej społeczności, jak i ogólnopolskiej publiki teatralnej.
Mimo, że sezon w Nowym Tetrze wciąż trwa (gramy przez cały sierpień na dwóch scenach plenerowych – w Słupsku i Ustce) postaramy się dla Państwa podsumować mijający rok artystyczny. Od września zeszłego, do końca sierpnia bieżącego roku zagraliśmy/jeszcze zagramy 194 spektakle z czego 173 w siedzibie (162 spektakle własne i 11 zaproszonych) dla 32,5 tysiąca widzów przy ponad 78 procentowej frekwencji. Na wyjeździe pokazaliśmy 21 przedstawień, które obejrzało ponad 17 tysięcy osób. Razem to więc niemal 50 tysięcy widzów! Możemy podać teraz te dane, bo do końca sierpnia nie mamy już wolnych biletów. Z satysfakcją patrzymy na wzrost zarówno ilości zagranych spektakli jak i liczby widzów czy frekwencji. Teatr dynamicznie wychodzi z kryzysu okresu covidowego.
W minionym sezonie Nowy Teatr przygotował 5 premier. Warto zauważyć, że 3 z nich zostały zrealizowane w oparciu o środki zewnętrzne. 24 września 2022 roku pokazaliśmy po raz pierwszy spektakl „Grupa krwi” Anny Wakulik w reżyserii Macieja Gorczyńskiego. Przedstawienie zostało zrealizowane w ramach programu/konkursu „Dramatopisanie” Instytutu Teatralnego, którego nasz teatr był laureatem. „Grupa krwi” doczekała się kilku wspaniałych recenzji w prasie ogólnopolskiej, a portal Teatr Dla Wszystkich wyróżnił ją w swoim „Subiektywnym podsumowaniu teatralnego sezonu” w kategorii: Najlepsze wystawienia nowych polskich sztuk.
Dwa miesiące później (12.11.2022) pokazaliśmy premierę polsko - ukraińskiej produkcji „Ciotka Karola” autorstwa i w reżyserii Ihora Czajki. To przedstawienie było dla nas szczególnie ważne. Zostało przygotowane przez Uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, którzy w naszym teatrze znaleźli na kilka miesięcy swój dom i miejsce pracy. Na jego realizację uzyskaliśmy dotacje min. z Goethe Instytutu, ZAiKS-u i Instytutu Teatralnego. Nie była to jedyna nasza inicjatywa skierowana do ogarniętej wojną Ukrainy. Teatr udostępnił noclegi i pomoc humanitarną, zorganizował koncert charytatywny, zbiórkę odzieży i żywności, prowadził staże i rezydencje artystyczne dla Ukraińców, zatrudniał ukraińskich artystów, tłumaczyliśmy na język ukraiński nasze spektakle, organizowaliśmy zajęcia dla dzieci ukraińskich itd.. Teatr nie został obojętny w obliczu wojny w Ukrainie.
Rok 2022 (17 grudnia) zamykaliśmy premierą spektaklu „Mała Piętnastka – legendy pomorskie” autorstwa i w reżyserii Tomasza Mana. To przedstawienie powstało między innymi dzięki Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego oraz grantowi z programu „Teatr” MKiDN. Produkcja odniosła ogromny sukces w konkursach teatralnych i doczekała się wielu recenzji. Scenariusz „Małej Piętnastki” został zakwalifikowany do finału 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, wydrukował go również miesięcznik Dialog a Polskie Radio planuje przygotowanie na jego podstawie słuchowiska. Spektakl został zakwalifikowany do finału 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej gdzie zdobył największą ilość nagród spośród wszystkich polskich przedstawień (II nagrodę – dla twórców i wykonawców spektaklu, nagrodę za reżyserię spektaklu dla Tomasza Mana, indywidualne nagrody aktorskie dla Mariusza Bonaszewskiego, Anny Grochowskiej oraz Katarzyny Pałki). W „Subiektywnym podsumowaniu teatralnego sezonu” portalu Teatr Dla Wszystkich ”Mała Piętnastka” została wyróżniony w dwóch kategoriach: Najlepsze wystawienia nowych polskich sztuk i Najlepsza reżyseria. „Nowy Teatr im. Witkacego potwierdza tą premierą dobrą kondycję artystyczną, popartą wcześniejszymi spektaklami – Kupcem Weneckim i Grupą krwi. Za chwilę musical wystawia tu Wojciech Kościelniak.” - kończy swój cytat o tym przedstawieniu przywołany powyżej Łukasz Rudziński.
Wspomniana premiera Wojciecha Kościelniaka „Alicja w Krainie Czarów” miała miejsce 19 marca 2023 roku. Musical okazał się ogromnym sukcesem. Do castingu w jego udziale przystąpiło ponad 150 osób z całego kraju. Premiera była wydarzeniem o którym z zachwytem pisały media z całej Polski. Tomasz Mlącki z Dziennika Teatralnego napisał po „Alicji...” o słupskiej „Scenie małej rozmiarem, jednak wielkiej rozmachem. Nowy pod dyrekcją Dominika Nowaka nieustannie zaskakuje”. Podobnie trójmiejska Gazeta Świętojańska podsumowała przedstawienie - „to kolejne, po „Ulicy”, „Kupcu weneckim” czy „Ciemnej wodzie” wydarzenie nie tylko teatralne. Nowy wystawił spektakl najwybitniejszego reżysera gatunku, […] potwierdzając rozwój ambitnej ekipy z ul. Lutosławskiego. Czym jeszcze zaskoczy nas Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku?”. „Alicja...” okazała się hitem nie tylko medialnym, ale również frekwencyjnym. Popularność przedstawienia skłoniła nas (i sponsorującą to przedsięwzięcie spółkę Engie EC Słupsk) do wydania płyty z piosenkami ze spektaklu – jej premiera jeszcze w sierpniu. A na początku przyszłego sezonu wystawa grafik ze spektaklu naszej scenografki Iwony Bandzarewicz.
Ostatnią premierą sezonu była farsa „Akt równoległy” (16.06.2023) w reżyserii dyrektora teatru Dominika Nowaka. Spektakl skierowany do odbiorcy teatru popularnego spotkał się z świetnym odbiorem publiczności. Udało nam się stworzyć „komedię, którą spokojnie i bez wstydu można umieścić w repertuarze obok znamienitych i „poważnych” przedstawień dających Nowemu Teatrowi prestiż i entuzjastyczne opinie krytyków.” - jak napisała o „Akcie równoległym” Anna Czerny – Marecka w Głosie Pomorza. I tę opinię zdaje się potwierdzać lokalna społeczność wypełniając tłumnie widownię słupskiego teatru.
Ale nie tylko produkcja i eksploatacja spektakli składa się na aktywność Nowego Teatru mijającego sezonu. Nasz repertuar to również cztery duże imprezy: Festiwal Scena Wolności rozgrywający się między 12 a 20 listopada 2022 roku, przegląd Trzy Teatry organizowany wspólnie z Teatrem Tęcza i Rondo między 21 a 27 marca 2023 a także dwie wakacyjne sceny plenerowe – Lato z dobrą energią w Słupsku i Lato z komedią w Ustce działające przez cały sierpień. Scena Wolności staje się „flagowym okrętem” słupskiego teatru. Podczas III edycji udało nam się pokazać największe wydarzenia ostatnich lat i przyciągnąć publiczność poszukującą progresywnej sztuki – nie tylko słupską, ale z całego Pomorza. Podczas tegorocznego przeglądu Trzy Teatry po raz pierwszy zorganizowaliśmy plebiscyt na najpopularniejszego artystę/wydarzenie słupskiej sceny i zaprezentowaliśmy lokalnej publiczności przegląd premier minionego sezonu wszystkich miejskich instytucji. Natomiast sceny plenerowe wykorzystują potencjał turystyczny Słupska i Ustki przyciągając lekkim repertuarem mieszkańców regionu oraz turystów spędzających tutaj wakacje. Realizacja projektu w Ustce możliwa jest dzięki wsparciu PGE Baltica. Natomiast Lato z dobrą energią w Słupsku istnieje dzięki współpracy z Engie EC Słupsk i Urzędem Miasta Słupska. Na aktywność teatru złożyło się również szereg działań edukacyjnych i okołoteatralnych (np. cykl warsztatów „Strach ma wielkie oczy”, debata o przemocy, Dzień Dziecka z Biedronką, spotkania z historią, Weekend Seniora z Kulturą itd.).
Nasza aktywność jest doceniana nie tylko w mieście, ale i poza Słupskiem. Nowy Teatr otrzymał główną nagrodę Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej „za konsekwentną strategię budowania repertuaru w oparciu o prapremiery polskich tekstów współczesnych”. Również Gazeta Świętojańska uhonorowała nas swoją specjalną nagrodą teatralną przyznaną z okazji dwudziestolecia swojego istnienia. Znamienne było uzasadnienie kapituły przyznającej statuetkę „za kreowanie wydarzeń kulturowych i kulturotwórczych w alternatywnych warunkach finansowych [oraz] determinację, wyznaczanie ambitnych celów, podejmowanie wyzwań artystycznych, których realizacja osiąga spektakularne przewyższenie względem zasobów.”
Należy zwrócić uwagę, że Nowy Teatr jest najniżej dotowanym teatrem dramatycznym w kraju i najniżej dotowaną (razem z Teatrem Tęcza) instytucją kultury w Słupsku. Nasza dotacja jest kilkukrotnie niższa od przeciętnej, zatrudniamy też kilka razy mniej osób niż porównywalne podmioty. Jednocześnie nasza aktywność i osiągane efekty znacząco odbiegają od przeważającej większości porównywalnych scen. Nie byłoby to możliwe bez pozyskanych grantów i pomocy Sponsorów. Specjalnie dla nich stworzyliśmy nagrodę „Przyjaciela Nowego Teatru” przyznawaną podmiotom, bez których nasza działalność nie byłaby możliwa.
Sezon artystyczny 2022/2023 powoli dobiega końca. Nie oznacza to jednak przerwy w pracy Nowego Teatru. Właśnie rozpoczęliśmy próby do kolejnej premiery (30.09.2023) – będą to „Gotki” Artura Pałygi w reżyserii Darii Kopiec. Warto zwrócić uwagę, że słupski teatr pozyskał dofinansowanie na tę realizację po raz trzeci wygrywając konkurs „Dramatopisanie” Instytutu Teatralnego. Przed nami jeszcze premiery spektaklu muzycznego „Disco polo” autorstwa i w reżyserii Tomasza Mana oraz komedii „Sługa dwóch panów” Carlo Goldoniego w reżyserii Pawła Aignera. Jesienią IV edycja festiwalu Scena Wolności a na naszej stronie i w sprzedaży dostępny jest repertuar do stycznia 2024 roku. Zapowiada się intensywny i atrakcyjny kolejny sezon. Tak więc – do zobaczenia w Nowym Teatrze!