EN

19.09.2022, 12:35 Wersja do druku

Słupsk. Min. Gliński: Teatr Lalki Tęcza pełni istotną rolę w edukacji teatralnej na Pomorzu Środkowym

Państwowy Teatr Lalki Tęcza w Słupsku obchodzi jubileusz 75-lecia istnienia. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował instytucję Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

fot. mat. teatru

Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" w Słupsku obchodzi jubileusz 75-lecia istnienia.

„Teatr Lalki Tęcza pełni istotną rolę w edukacji teatralnej na Pomorzu Środkowym. Poprzez prezentacje spektakli, organizacje lekcji, warsztatów oraz licznych imprez artystycznych zapewnia dostęp do kultury mieszkańcom regionu, zwłaszcza najmłodszym” – napisał w liście gratulacyjnym wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który z okazji 75-lecia słupskiego teatru uhonorował instytucję Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Państwowy Teatr Lalki Tęcza został założony w 1946 r. we wsi Tuchomie. Jego geneza jest związana z tradycją zespołu objazdowego, wędrującego ze swoimi spektaklami po okolicznych miejscowościach. Pierwszym zaprezentowanym spektaklem była „Szopka Polska” według tekstu Ludwika Szczepańskiego. W 1966 r. teatr otrzymał stałą siedzibę w Słupsku.

Ważnym okresem w historii instytucji były lata 1969-91, kiedy funkcję dyrektorów teatru pełnili Zofia Miklińska i Stanisław Mirecki. Powstało wówczas wiele przedstawień nawiązujących do kultury regionu pomorskiego, co wyróżniło słupską instytucję spośród innych teatrów lalkowych w Polsce. Dynamiczny rozwój Teatru nastąpił w czasie dyrekcji Małgorzaty Kamińskiej-Sobczyk w latach 1991-2015.

W repertuarze teatru pojawiły się wówczas współczesne sztuki dla młodzieży, powołano także Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Krajów Kandydujących do Unii Europejskiej Eurofest 2003, który stał się okazją do prezentacji osiągnięć teatrów lalkowych z Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowenii i Cypru.

Ze słupskim teatrem współpracowało wielu wybitnych twórców, m.in. Jan Dorman, Adam Kilian, Witold Lutosławski, Krzesimir Dębski, Krzysztof Rau czy Stanisław Ochmański. Od początku istnienia zrealizowano w nim ponad 221 premierowych przedstawień. Instytucja może poszczycić się wieloma nagrodami festiwali teatralnych, takimi jak Srebrne Koziołki i nagroda za reżyserię na Biennale Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu w 1981 roku za spektakl „Przed zaśnięciem” w reżyserii Jana Dormana) oraz I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę dla Dzieci zorganizowanym przez Zarząd Główny Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w 1997 roku za spektakl „Podwórko marzeń”. Wśród zagranicznych wyróżnień dla teatru znalazły się natomiast nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Złota Magnolia w Szanghaju (spektakl „Nieznośne Słoniątko” w reż. Wiktora Klimczuka), jak również Nagroda Grand Prix na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Tunezji za spektakl „Metamorfozy” w inscenizacji Krzysztofa Raua).

Tegoroczny jubileusz 75-lecia Państwowego Teatru Lalki Tęcza stał się okazją do inauguracji nowej inicjatywy – Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy. Podczas wydarzenia, które odbędzie się w dniach 18-23 września w Słupsku oraz Ustce, zaprezentowane zostaną spektakle polskich teatrów lalkowych oraz przedstawienia ze Słowacji i Niemiec.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa lalek z kolekcji Teatru Lalki Tęcza wraz z promocją książkowej monografii Teatru Tęcza na 75-lecie działalności instytucji.

Źródło:

PAP