EN

21.06.2021, 11:03 Wersja do druku

Słowenia. Premiera "Hlapci" w reż. Mai Kleczewskiej w Ljubljanie

29 czerwca w Slovensko mladinsko gledališče w Ljubljanie  odbędzie się premiera Hlapci Ivana Cankara w reżyserii Mai Kleczewskiej.

fot. mat. organizatora

Hlapci jest najważniejszym dramatem słoweńskim, który był zakazany po publikacji przez 7 lat. Ivan Cankar, za swoje poglądy i działania był zamykany w więzieniu. Jego książki były palone.

Maja Kleczewska wraz z dramaturgami Łukaszem Chotkowskim i Goranem Injacem, tworzy świat, gdzie jednostka walcząca o demokrację i prawa jest unieszkodliwiana przez społeczeństwo, kościół i samą siebie. 

Zbigniew Libera stworzył immersyjną scenografię, która korzysta z dokonań jednego z największych architektów dwudziestego wieku Jože Plečnika. 

Widz podczas spektaklu zaproszony jest do muzeum Słowenii. Przemieszcza się dowolnie po przestrzeni. Śledzi wątki i epizody w sposób indywidualny. Wielokanałowe słuchawki oprowadzają go po świecie zbiorowej pamięci.

Konrad Parol (kostiumy) oraz Cezary Duchnowski (muzyka) przetworzyli plastyczne i muzyczne motywy narodowe, by nadać im współczesne znaczenia.

Aktorzy, tancerka, przestrzeń plastyczna, muzyczna, widzowie podczas spektaklu będą oddziaływali na siebie, budując ze znanych kodów kulturowych nowe znaczenia, nowego człowieka, nowy synkretyzm.

Slovensko mladinsko gledališče za dyrekcji Gorana Injac i Tibora Mihelič jest jednym z najbardziej progresywnych europejskich teatrów, goszczących na wielu międzynarodowych festiwalach.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne