Ruszył program rezydencji artystycznych dla twórczyń i twórców z Ukrainy realizowany pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego.
Wczoraj, czyli 19 kwietnia, na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego odbyło się spotkanie ukraińskich artystek i artystów z dyrektorami i przedstawicielami lokalnych teatrów, którzy zadeklarowali wsparcie organizacyjne i finansowe ze strony swoich instytucji.
Do programu rezydencji artystycznych zgłosiły się 43 osoby, przede wszystkim kobiety, reprezentujące różne zawody artystyczne: aktorki, tancerki, reżyserki, dramaturżki, a także producentki.
Artyści rozpoczęli pracę nad wspólnym projektem artystycznym, który będzie miał premierę 19 czerwca w Teatrze Śląskim. Wydarzenie otworzy międzynarodowy festiwal "Open the Door". Kolejne pokazy odbędą się w teatrach województwa śląskiego.
Wydarzeniem zapowiadającym premierę projektu artystycznego realizowanego w ramach rezydencji będzie czytanie performatywne dramatu Leny Laguszonkowej pt. „Matka Gorkiego”, które przygotuje Yuliia Maslak.
Lena Laguszonkowa pochodzi spod Ługańska. Skończyła studia historyczne na uniwersytecie w Ługańsku. Jej sztuki teatralne wystawiano m.in. w Kijowie i Charkowie. Planowana była premiera w Odessie. Obecnie z mamą i wywiezionymi z wojny kotami przebywa w Bydgoszczy.
„Matka Gorkiego” to sztuka, która znalazła się w finale Aurory, ważnego bydgoskiego konkursu dramaturgicznego. Jest to rozpoczynająca się w latach siedemdziesiątych XX wieku opowieść o kobietach pod Ługańska oraz o wielkich wydarzeniach historycznych, w cieniu których przebiegało ich życie.
Teatr Śląski wraz z Fundacją Wyspiański przekazał również na aukcję charytatywną trzy obrazy podarowane przez malarkę – Janinę Janicką-Grabowską. Cena wywoławcza jednego obrazu to 2000 zł. Cały dochód z licytacji zostanie przekazany na sfinansowanie programu rezydencji dla twórców z Ukrainy. Aukcja trwa.
Teatr Śląski cały czas wspiera osoby z Ukrainy, organizujemy m.in. działania edukacyjne dla ukraińskich dzieci.
Poniżej przesyłam program spotkań:
25 kwietnia
Zwiedzanie Teatru (z tłumaczem). Połączone z warsztatami plastycznymi z udziałem twórcy – plastyka z Ukrainy (przejście do BWA)
10 maja
Spotkanie w charakteryzatorni teatralnej.
16 maja
Jak powstają rekwizyty z materiałów wtórnych (recykling) jak wyczarować świat przedmiotów i form, i jak je ożywić.
24 maja
Spotkanie w pracowni krawieckiej, poznanie projektów scenograficznych oraz zwiedzanie magazynu kostiumów, wizyta połączona w pracowni BWA - warsztaty tematyczne z artystą-plastykiem z Ukrainy Pavlo Kazmin.
6 czerwca, godz.13.30
Bajka edukacyjna dla dzieci z Ukrainy z prelekcją w języku ukraińskim pt. „Ogród Pełen Bajek”. Szczegółowe informacje oraz zapisy: Renata Goliasz-Janiszewska, tel. +48 32 258 72 51.