EN
20.04.2022, 15:29 Wersja do druku

Katowice. Program rezydencji artystycznych dla twórców z Ukrainy

Ruszył program rezydencji artystycznych dla twórczyń i twórców z Ukrainy realizowany pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego.

fot. Magdalena Molska

Wczoraj, czyli 19 kwietnia, na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego odbyło się spotkanie ukraińskich artystek i artystów z dyrektorami i przedstawicielami lokalnych teatrów, którzy zadeklarowali wsparcie organizacyjne i finansowe ze strony swoich instytucji.

Do programu rezydencji artystycznych zgłosiły się 43 osoby, przede wszystkim kobiety, reprezentujące różne zawody artystyczne: aktorki, tancerki, reżyserki, dramaturżki, a także producentki.

Artyści rozpoczęli pracę nad wspólnym projektem artystycznym, który będzie miał premierę 19 czerwca w Teatrze Śląskim. Wydarzenie otworzy międzynarodowy festiwal "Open the Door". Kolejne pokazy odbędą się w teatrach województwa śląskiego.

Wydarzeniem zapowiadającym premierę projektu artystycznego realizowanego w ramach rezydencji będzie czytanie performatywne dramatu Leny Laguszonkowej pt. „Matka Gorkiego”, które przygotuje Yuliia Maslak.

Lena Laguszonkowa pochodzi spod Ługańska. Skończyła studia historyczne na uniwersytecie w Ługańsku. Jej sztuki teatralne wystawiano m.in. w Kijowie i Charkowie. Planowana była premiera w Odessie. Obecnie z mamą i wywiezionymi z wojny kotami przebywa w Bydgoszczy.

„Matka Gorkiego” to sztuka, która znalazła się w finale Aurory, ważnego bydgoskiego konkursu dramaturgicznego. Jest to rozpoczynająca się w latach siedemdziesiątych XX wieku opowieść o kobietach pod Ługańska oraz o wielkich wydarzeniach historycznych, w cieniu których przebiegało ich życie.

Teatr Śląski wraz z Fundacją Wyspiański przekazał również na aukcję charytatywną trzy obrazy podarowane przez malarkę – Janinę Janicką-Grabowską. Cena wywoławcza jednego obrazu to 2000 zł. Cały dochód z licytacji zostanie przekazany na sfinansowanie programu rezydencji dla twórców z Ukrainy. Aukcja trwa.

https://allegro.pl/oferta/obraz-z-cyklu-body-painting-j-janicka-grabowska-12058474362?fbclid=IwAR1lwFRI5F-6zo2V6HGsqiHlh0gnaPnOBlejUjZRSl8RFobhzl1ZifR6zTk

https://allegro.pl/oferta/obraz-z-cyklu-body-painting-j-janicka-grabowska-12058508130?fbclid=IwAR1uhC_K46IkRmry0WqZ7RHFlKz7aZX_ZqTOG6WN1cwFlxvM5JMizSE8B4s

https://allegro.pl/oferta/obraz-z-cyklu-body-painting-j-janicka-grabowska-12052165768?fbclid=IwAR3MP23BfgAkae7nqkWEFFrsY6bfaJ9BXSciNusIblPjrJxpWGm4_KeKrUI

Teatr Śląski cały czas wspiera osoby z Ukrainy, organizujemy m.in. działania edukacyjne dla ukraińskich dzieci.

Poniżej przesyłam program spotkań:

25 kwietnia

Zwiedzanie Teatru (z tłumaczem). Połączone z warsztatami plastycznymi z udziałem twórcy – plastyka z Ukrainy (przejście do BWA)

10 maja

Spotkanie w charakteryzatorni teatralnej.

16 maja

Jak powstają rekwizyty z materiałów wtórnych (recykling) jak wyczarować świat przedmiotów i form, i jak je ożywić.

24 maja

Spotkanie w pracowni krawieckiej, poznanie projektów scenograficznych oraz zwiedzanie magazynu kostiumów, wizyta połączona w pracowni BWA - warsztaty tematyczne z artystą-plastykiem z Ukrainy Pavlo Kazmin.

6 czerwca, godz.13.30

Bajka edukacyjna dla dzieci z Ukrainy z prelekcją w języku ukraińskim pt. „Ogród Pełen Bajek”. Szczegółowe informacje oraz zapisy: Renata Goliasz-Janiszewska, tel. +48 32 258 72 51.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne