EN

30.06.2021, 18:31 Wersja do druku

Sejny. Wicepremier Gliński i minister kultury Litwy Simonas Kairys na 30-leciu Ośrodka Pogranicze

Wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński i minister kultury Litwy Simonas Kairys wzięli w środę udział w obchodach 30-lecia Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach (Podlaskie).

Inne aktualności

Uroczystość odbyła się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, które powstało dokładnie 10 lat temu. Centrum mieści się w dawnym dworku rodziny Czesława Miłosza. Do piątku w Krasnogrudzie potrwają także obchody związane ze 110. rocznicą urodzin polskiego noblisty. W trakcie uroczystości w Krasnogrudzie odbyła się również debata pt. „O kulturze jako spoiwie Europy i roli polsko-litewskiej współpracy kulturalnej”.

XVII-wieczny dwór w Krasnogrudzie leży tuż przy granicy polsko-litewskiej, w starym parku, tuż nad jeziorem Hołny. Przed wojną był własnością rodziny Czesława Miłosza ze strony matki. W odrestaurowanym dworze w 2011 roku - w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza - otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu. Placówka ma służyć budowaniu dialogu międzykulturowemu.

Prof. Gliński powiedział podczas uroczystości, że po polskiej i litewskiej stronie jest wiele instytucji, które mają dużo dobrej woli i którym zależy na pojednaniu a także na budowaniu wspólnoty ponad podziałami. „Ośrodek Pogranicze jest jedną z takich instytucji, która realizuje ideę wielokulturowej wspólnotowości pogranicza” – ocenił.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że nie jest sztuką opowiadać o wielokulturowości. „Sztuką jest ją odczuwać, otwierać przestrzeń do rozmów - pełną poezji i spokoju, z niezwykłym klimatem pozwalającym każdemu poczuć się jak u siebie. I to zapewnia właśnie Ośrodek Pogranicze” - wyjaśnił.

Minister kultury Litwy Simonas Kairys przypomniał, że Ośrodek Pogranicze wydaje np. książki Tomasa Venclovy, wybitnego litewskiego autora i myśliciela. Poinformował, że ministerstwo będzie niedługo realizowało z ośrodkiem wspólne projekty.

„Kiedy mówimy o Pograniczu, wydaje nam się, że spotykamy się z granicą. Po jednej stronie są jedni, po drugiej są drudzy. Wydaje się, że są różnice między jednymi a drugimi a tak naprawdę widzimy, że jest prawdziwa wspólnota” – powiedział Kairys. Litewski minister zachęcał, aby obie strony zwracały uwagę na to co nas łączy, a nie dzieli.

Źródło:

PAP