EN

23.06.2021, 14:15 Wersja do druku

Sandomierz. Gajos, Rusinek i Różczka na 18. Festiwalu Filmów-Spotkań Niezwykłych

18 edycja Festiwalu Filmów-Spotkań Niezwykłych rozpocznie się w piątek w Sandomierzu. W ciągu trzech dni odbędzie się kilkadziesiąt pokazów filmowych. Gośćmi festiwalu będą m.in. Janusz Gajos, Magdalena Różczka, Michał Rusinek, Natalia Sikora i Jan Emil Młynarski.

fot. mat. organizatora

Tegoroczny Festiwal Filmów-Spotkań Niezwykłych rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli, ale w wersji hybrydowej będzie dostępny do końca roku. W ciągu trzech dni zaplanowano kilkadziesiąt pokazów filmowych, ale nie zabraknie też innych ciekawych wydarzeń. Pomimo pandemicznych obostrzeń do Sandomierza przyjedzie grono wybitnych twórców filmowych. Punktem kulminacyjnym będzie ustanowienie Dnia NieZwykłości połączone z obchodami „Osiemnastki Festiwalu”.

"W tym roku chcemy podkreślić nasz optymizm i nadzieję na zakończenie izolacji społecznej i na wyjście z pandemii. Przypomnimy słynną piosenkę Wojciecha Młynarskiego +Lubmy się trochę+. To nasz manifest, przesłanie, które wysyłamy w świat. 27 czerwca, w dniu 80. urodzin Krzysztofa Kieślowskiego – reżysera, który poszukiwał niezwykłości w codziennym życiu każdego z nas, ogłosimy Światowy Dzień NieZwykłości. Bardzo ważne jest dla mnie przypomnienie, że warto doceniać każdą chwilę, szukać spełnienia, radości w małych szczęściach, w prostych czynnościach, codziennych zmaganiach" – powiedziała Katarzyna Kubacka-Seweryn, pomysłodawczyni i dyrektor Festiwalu. Dodała, że taka jest również idea, która przyświeca Festiwalowi Filmów-Spotkań Niezwykłych.

"Dostrzeżono to i podkreślono także w Strategii Budowy Marki Miasta Sandomierz, które promowane jest jako miasto szczęścia i optymizmu. Parafrazując zdanie Kieślowskiego: robimy ten Festiwal, żeby porozmawiać z ludźmi. Nie chcemy rozmawiać o byle czym, bo na to szkoda czasu. Szkoda po prostu życia" – podkreśliła Kubacka-Seweryn.

Wśród pokazów, które rozpoczną się już w piątkowe popołudnie, znajdą się krótkie metraże młodych twórców ze Studia Munka i etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej, projekcje filmów o sztuce, a także dobrze znane już sandomierskiej publiczności cykle „Żydowską w stronę Widnokręgu” czy dedykowany najmłodszym kinomanom „Zabierz dziadków i rodziców do kina”. Nie zabraknie też seansów połączonych z rozmowami z twórcami. Dorota Kędzierzawska, Paweł Łoziński, Stanisław Zawiśliński, Maciej Cuske, Remigiusz Grzela, Jan Holoubek – to tylko niektórzy goście, z którymi będzie można podyskutować podczas Festiwalu. Dzięki współpracy z platformą mojeekino.pl, projekcje festiwalowe będą trwały online aż do grudnia.

Tradycją Festiwalu jest przyznawanie tytułów Aktora i Reżysera NieZwykłego. Dopiero w tym roku, z względu na pandemię, Kamień Optymizmu i Koronę Sandomierską odbiorą Janusz Gajos i Jan Komasa. Laureatkami nagród 18. edycji są Maja Ostaszewska i Małgorzata Szumowska. Podobnie jak w roku ubiegłym, pod koniec hybrydowej edycji festiwalu, na jego kanałach internetowych będzie można obejrzeć romowy z NieZwykłymi twórczyniami, a wręczenie nagród w Sandomierzu i spotkanie z widzami odbędzie się w trakcie przyszłorocznej edycji imprezy.

Ale Festiwal to nie tylko kino. Michał Rusinek i Magdalena Różczka czytać będą utwory dla dzieci, a w Strefie Książki będzie można zdobyć autografy autorów – gości festiwalu. W galerii BWA odbędzie się wystawa plakatów oraz ilustracji autorstwa Teresy, Janusza i Katarzyny Stanny. Jerzy Filar zaprosi z kolei na wspólne wieczorne śpiewanie, a w sobotę, tuż po gali wręczenia Januszowi Gajosowi Kamienia Optymizmu, odbędzie się koncert Natalii Sikory i Pawła Stankiewicza.

Nową inicjatywą Fundacji Kultury i Sztuki TAKI JESTEM, organizatora festiwalu jest Gildia Szkół NieZwykłych. W pilotażowej edycji projektu wzięło udział sześć szkół średnich z Poznania, Łodzi, Konina, Kielc, Tarnowa i Sandomierza. Mimo nauki zdalnej i związanych z tym ograniczeń, uczniowie zrealizowali swoje filmowe wizytówki i przeprowadzili pierwszy w historii imprezy ogólnopolski plebiscyt na Aktora NieZwykłego Gildii. W głosowaniu wzięło udział niemal 2000 osób, a laureatem został – Marcin Dorociński. Podczas spotkania w Sandomierzu młodzież będzie uczestniczyć w 13. warsztatach Filmowe Ogrody Wyobraźni prowadzonych przez Macieja Cuske.

"Edukacja jest najbardziej istotnym elementem Festiwalu. Staramy się otwierać młodym ludziom oczy na sztukę, inspirować do działania i do myślenia" – podkreśliła dyr. festiwalu.

W niedzielne popołudnie organizatorzy festiwalu zapraszają na proklamację Światowego Dnia NieZwykłości i próbę ustanowienia rekordu Polski we wspólnym śpiewaniu piosenki Wojciecha Młynarskiego „Lubmy się trochę”. Finał „osiemnastki” festiwalu odbędzie się podczas rejsu statkiem po Wiśle, w trakcie którego zagrają Jan Emil Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne. W tym czasie artyści związani z wrocławską 66P Subiektywną Przestrzenią Kultury wygłoszą swój manifest pod hasłem „W dzikiej kocham się Wiśle”.

Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny, ale ze względu na panujące obostrzenia wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc, której można dokonać w Biurze Festiwalowym. Bilety dostępne są w serwisie bilety24.pl.

Źródło:

PAP