EN
13.05.2022, 17:14 Wersja do druku

Rzym. Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk wystąpił w piątek w Rzymie prezentując program patriotyczno-sakralny. Koncert odbył się w bazylice Sant'Andrea della Valle w historycznym centrum Wiecznego Miasta.

Inne aktualności

Na koncert przybyli ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i Polonii oraz duchowieństwa.

Ambasador Anders przypomniała, że bazylika Sant'Andrea della Valle jest związana z polską historią. To stamtąd wyruszył do Mediolanu utworzony w 1848 roku Legion Adama Mickiewicza, którego celem była pomoc Włochom w walce o wyzwolenie ich kraju.

To w tej świątyni w 1918 roku święcenia przyjął przyszły polski święty-męczennik ojciec Maksymilian Kolbe.

Piątkowe wydarzenie odbyło się pod patronatem ambasady RP we Włoszech w związku z obchodami Roku Józefa Wybickiego oraz Romantyzmu Polskiego, w ramach ogólnoświatowych Dni Polskiego Dziedzictwa (Polish Heritage Days).

W czwartek zespół Śląsk zaśpiewał na Monte Cassino podczas mszy i ceremonii upamiętniającej 130. rocznicę urodzin dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa i 52. rocznicę jego śmierci.

Źródło:

PAP