EN
6.04.2022, 16:07 Wersja do druku

Rzym. „Pasja według św. Marka” Pawła Mykietyna w L'Istituzione Universitaria dei Concerti

9 kwietnia w Rzymie, po raz pierwszy na scenie jednej z najważniejszych sal koncertowych we Włoszech - L'Istituzione Universitaria dei Concerti, zabrzmi „Pasja według św. Marka” w reżyserii Pawła Mykietyna. Arcydzieło muzyki polskiej XXI stulecia zostanie zaprezentowane przez AUKSO - Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

„Pasja według św. Marka” Pawła Mykietyna powstała w latach 2007-2008 na podstawie Ewangelii według św. Marka oraz fragmentów z Księgi Izajasza.

W książce programowej festiwalu "Warszawska Jesień" z 2009 r. o kompozycji tak opowiedział muzykolog, Andrzej Chłopecki: „Ten utwór niepokoi.

W nadzwyczajny sposób prowokuje do namysłu o nas, o naszej wierze, naszej kondycji, wywołuje pytania natury egzystencjalnej. 'Pasja wg św. Marka' na głosy i instrumenty Pawła Mykietyna może stać się dla nas muzycznym dyskursem na temat: Jezus i my. Paweł Mykietyn swym dziełem uderzył w wielki dzwon. Przypuszczam, że jego brzmienie zakołacze i w naszych zmysłach, naszych sercach i naszych myślach”.

Instytut Adama Mickiewicza powierzył wykonanie koncertu orkiestrze kameralnej AUKSO, będącej jedną z najlepszych tego typu orkiestr w Europie. Została powołana przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą. Jest to orkiestra stworzona do artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju.

Koncertowi towarzyszyć będzie panel dyskusyjny o polskiej muzyce współczesnej (8 kwietnia) zorganizowany przez Instytut Polski w Rzymie we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza oraz Istituzione Universitaria dei Concerti. Wezmą w nim udział polscy oraz włoscy muzykolodzy i znawcy muzyki, m.in. Monika Pasiecznik, Michał Mendyk, Giovanni D'Alò, Gianluigi Mattietti, Alessandro Mastropietro i Marica Coppola.

Projekt jest realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Rzymie oraz L'Istituzione Universitaria dei Concerti w Rzymie. Projekt otrzymał także wsparcie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Źródło:

Materiał nadesłany