EN

21.08.2021, 11:09 Wersja do druku

Rzeszów. W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej można nabyć banknot z podobizną jego patronki

Kolekcjonerski banknot o nominale zero euro z podobizną polskiej aktorki Wandy Siemaszkowej, niegdysiejszej dyrektorki rzeszowskiego teatru, a obecnie jego patronki, można od soboty nabyć właśnie w rzeszowskim teatrze im. W. Siemaszkowej. Nakład jest ograniczony.

„Miło nam poinformować, że Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie stał się emitentem banknotu zero euro z podobizną Wandy Siemaszkowej. Od soboty 21 sierpnia kolekcjonerski banknot będzie można nabyć w kasach teatru i w specjalnym bankomacie ustawionym we foyer na czas trwania Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE” – przekazała sekretarz literacki rzeszowskiego teatru Monika Midura.

Ponadto przez sobotę i niedzielę pamiątkę będzie można kupić w zestawach premium, w specjalnym namiocie, który stanie na teatralnym dziedzińcu.

Banknot zero euro, którego emitentem jest rzeszowski teatr, przedstawia profil Wandy Siemaszkowej na fotografii wykonanej u szczytu jej kariery aktorskiej oraz dawny budynek rzeszowskiego „Sokoła”, obecnie siedziba Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Koszt banknotu to 20 zł. Jego nakład jest ograniczony.

Midura zaznaczyła, że wydanie banknotu z podobizną Wandy Siemaszkowej to kolejna inicjatywa rzeszowskiego teatru mająca na celu upamiętnienie sławnej patronki.

Przypomniała jednocześnie, że dotychczas teatr przypominał osobę i dokonania Wandy Siemaszkowej m.in. poprzez opowiadanie multimedialne „O Wandzie, co chciała do Rzeszowa”, realizację czytania aktorskiego sztuki Jerzego Pleśniarowicza „Panna Młoda z Wesela. Wanda Siemaszkowa”, wystawę archiwalnych zdjęć na stałe zamieszczoną w górnej części teatralnego foyer. „Teraz przyszedł czas na pamiątkę, którą będzie można zabrać do domu” – dodała Midura.

Emisję banknotu poprzedziło spotkanie w teatralnym foyer z udziałem gości honorowych - potomków Siemaszkowej.

Banknoty zero euro nie są środkiem płatniczym, ale swoim wyglądem przypominają oryginalne banknoty euro i są wyprodukowane ze 100 proc. bawełnianego papieru. Zawierają także elementy ochronne takie jak m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk czy zabezpieczenia UV.

Banknot zero euro powstał we Francji w 2015 roku. Cztery lata później miała miejsce polska emisja – pierwszy banknot zero euro w Polsce przedstawiał Warszawę, a jego nakład 5 tys. sztuk sprzedano w ciągu jednego dnia.

Ojcem projektu Euro Souvenir jest Richard Faille, który w 1996 roku nawiązał współpracę z francuską rządową mennicą Monnaie de Paris, aby produkować spersonalizowane medale, które muzeum, obiekt turystyczny czy park rozrywki mogłyby oferować odwiedzającym jako pamiątkę.

Sukces sprawił, że po długich przygotowaniach, w 2015 roku we Francji pojawił się pamiątkowy banknot o nominale zero euro. Wyjątkową cechą pamiątkowego banknotu jest możliwość przedstawienia na nim wizerunków interesujących miejsc, obiektów czy też rozpoznawalnych postaci, zarówno historycznych jak i współczesnych, które dotychczas nie znalazły się na banknotach będących w oficjalnym obiegu.

Wanda Siemaszkowa polska aktorka teatralna, reżyserka, pedagog, dyrektorka: Teatru Miejskiego w Bydgoszczy, Teatru Popularnego im. Bogusławskiego w Poznaniu, Teatru Ziemi Rzeszowskiej. W oczach historyków sztuki aktorskiej Siemaszkowa była heroiną Młodej Polski, jedną z największych artystek tej epoki.

Urodziła się 30 grudnia 1867 roku w Lipowej koło Kobrynia na Białorusi. Z rodzinnego domu wyniosła zamiłowanie do sztuki. Jej ojciec – niespełniony muzyk - był założycielem amatorskiej trupy teatralnej. Dzięki temu magia sceny niemal całkowicie zawładnęła młodą Wandą, która w 1886 roku zaczęła uczęszczać na lekcje podstaw sztuki aktorskiej udzielane w Warszawie przez Józefa Kotarbińskiego.

Jako zawodowa aktorka debiutowała w 1887 roku na scenie krakowskiej w roli Helenki w sztuce A. Mańkowskiego „Dziwak”. W krakowskim teatrze kilkakrotnie wystąpiła u boku Heleny Modrzejewskiej, zwracając na siebie uwagę recenzentów i widzów.

W 1893 roku wraz z mężem rozpoczęła pracę na scenie lwowskiej. W marcu 1901 roku w Krakowie wzięła udział w największym wydarzeniu artystycznym początku XX wieku - prapremierze „Wesela” Wyspiańskiego, występując w roli Panny Młodej.

Później występowała gościnnie m.in. w Łodzi, Lwowie i Warszawie. Miała także angaże w Teatrze Śląskim w Katowicach, w Polskim Państwowym Teatrze Dramatycznym we Lwowie i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Dyrektorem Teatru Ziemi Rzeszowskiej została mianowana 16 września 1945 roku mając już 78 lat. Chętnie współpracowała z młodymi, kształtowała początkujących artystów, co zaowocowało wkrótce stworzeniem w Rzeszowie profesjonalnego teatru na wysokim poziomie. Z Siemaszkową zetknęli się m.in., wówczas młodzi adepci sztuki teatralnej, Kazimierz Dejmek i Adam Hanuszkiewicz.

Zmarła 6 sierpnia 1947 roku w dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu, gdzie przebywała w gościnie u przyjaciółki, Zofii Mickiewicz (córki Konopnickiej).  Pogrzeb odbył się dwa dni później na cmentarzu w Jedliczu. 3 lutego 1948 r. zwłoki aktorki przewieziono do Warszawy i złożono na Powązkach w rodzinnym grobie obok Antoniego Siemaszki. Prawie dziesięć lat później z inicjatywy zespołu Teatru Ziemi Rzeszowskiej nadano tej scenie imię Wandy Siemaszkowej.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne