EN
19.07.2021, 10:00 Wersja do druku

Rzeszów. W sierpniu Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE

Instytucje kultury i artyści z 12 państw zrzeszonych w gospodarczo-politycznej inicjatywie Trójmorza weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE, który odbędzie się w sierpniu w Rzeszowie.

fot. mat. organizatora

Organizator przedsięwzięcia - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie właśnie rozpoczął sprzedaż biletów na zaplanowane w ramach festiwalu wydarzenia. W programie przewidziano spektakle, koncerty, wystawy i spotkania z artystami.

Trwająca siedem dni impreza odbędzie się w dniach 20-22 oraz 26-29 sierpnia. W tym roku będzie to czwarta edycja wydarzenia.

Jak zauważyła sekretarz literacka rzeszowskiego teatru Monika Midura Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to możliwość zapoznania się z dorobkiem kulturowym innych państw. Przypomniała jednocześnie, że idea MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE zrodziła się z połączenia dwóch festiwali, organizowanych przez rzeszowski teatr w latach ubiegłych: Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki.

Tym razem, oprócz gości z Polski, w wydarzeniu wezmą udział artyści z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

„MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to wydarzenie nawiązujące w swej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski festiwal ma się stać platformą do wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw” – wyjaśniła Midura.

Dodała, że od tego roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie będzie się odbywał jeden duży festiwal, „łączący ideę obu swych protoplastów, a jednocześnie poszerzający obszar twórczych poszukiwań”.

Przewidziane w programie festiwalu wydarzenia są adresowane do wszystkich grup wiekowych. Odbywać się one będą w różnych przestrzeniach miasta.

W programie festiwalu znalazły się spektakle teatrów z Wilna, Sofii, Koszyc, Tallina, Jassów, Pragi oraz gospodarza imprezy, który przygotował na tę okazję premierę „Wiśniowego sadu” Antoniego Czechowa w reżyserii gruzińskiego reżysera Andro Enukidze.

„W ten sposób realizują się postanowienia podpisanego dwa lata temu porozumienia o współpracy pomiędzy Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie a Państwowym Teatrem Dramatycznym im. Ilii Czawczawadzego w Batumi” – zauważyła Midura.

Podczas festiwalu Polskę reprezentować będzie także Latający Teatr Kantorowi ze spektaklem „Kantor tu jest” w reżyserii Magdaleny Miklasz.

Po każdym ze spektakli odbędzie się spotkanie z aktorami i twórcami.

Oprócz spektakli teatralnych w programie TRANS/MISJI – TRÓJMORZA przewidziano także w koncerty. Publiczność będzie mogła posłuchać m.in. kwartetu jazzowego pochodzącego z Wileńszczyzny Rafała Jackiewicza; koncertu światowej sławy pianisty Romana Zaslavskiego z Wiednia; artystów Sceny Operowej Teatru Narodowego Csokonai w Debreczynie; Krzysztofa Iwaneczki, Justyny Szafran oraz Alka Berkowicza.

Nie zbraknie również wystaw sztuk wizualnych. W czasie festiwalu będzie można podziwiać np. pokonkursową wystawę 17. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych, organizowanego przez rzeszowski teatr Siemaszkowej; wystawę plakatów cenionego słoweńskiego artysty grafika Radovana Jenko; wystawę fotografii słynnego litewskiego fotografa Ričardasa Grigasa, czy wystawę malarstwa Sebastiana Ratiu z Rumunii oraz plenerową wystawę chorwackich pocztówek z Zadaru.

MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE otrzymał dofinansowanie samorządu województwa podkarpackiego oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Bilety na wydarzenia festiwalowe można nabyć przez internet i w kasach teatru.

Szczegółowe informacje o festiwalu dostępne są na stronach: www.trojmorze.teatr-rzeszow.pl, www.teatr-rzeszow.pl oraz w mediach społecznościowych.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne