EN
4.04.2022, 08:05 Wersja do druku

Rzeszów. Teatr Maska organizuje Żywą Bibliotekę

Teatr Maska w Rzeszowie poszukuje osób, które z różnych powodów, m.in. wyznania, koloru skóry, niepełnosprawności, poglądów, mierzą się ze stereotypami i odrzuceniem społecznym, i zechcą się podzielić swoją historią. Staną się Żywymi Książkami, które utworzą Żywą Bibliotekę.

fot.mat. teatru

Żywa Biblioteka to międzynarodowy projekt promujący ideę tolerancji, dialogu i poszanowania praw człowieka. Teatr Maska planuje zorganizować Żywą Bibliotekę w związku z nadchodzącym 12. Międzynarodowym Festiwalem Teatrów Ożywionej Formy Maskarada. Ideą przewodnią tegorocznej Maskarady, która odbędzie się w dniach 14-18 maja, będzie hasło "gośćINNOŚĆ", a pokazom festiwalowych spektakli towarzyszyć będą projekty nawiązujące do tego motta.

Jednym z nich będzie właśnie Żywa Biblioteka. Teatr Maska poszukuje osób, które z różnych powodów doświadczyli odrzucenia społecznego i są chętne, aby podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami, swoją historią, i zostać w niej Żywymi Książkami.

Mogą to być osoby np. o różnych wyznaniach, o różnym pochodzeniu narodowym i etnicznym, z niepełnosprawnościami, o innej, niż heteroseksualna orientacja oraz ich rodzice czy rodzeństwo; osoby, które wyszły z uzależnień, opuściły zakłady karne, zmagające się z depresją, epilepsją, schizofrenią.

„Osoby pozornie zwyczajne, a jednak na różne sposoby wyróżniające się swoimi historiami. Takie, którym z rozmaitych powodów, m.in. pochodzenia, wyznania, stylu życia, poglądów, koloru skóry, orientacji seksualnej czy np. przeszłości przyszło się zmierzyć ze stereotypami, ostracyzmem, odrzuceniem społeczeństwa” – wyjaśniła Anna Kulpa z rzeszowskiej Maski.

Zwróciła uwagę, że choć pomysł na utworzenie Żywej Biblioteki wydaje się banalnie prosty, to jednak wcale nie jest banalny, bowiem książkami w niej będą ludzie.

„Żywą Książką może zatem zostać, po przejściu odpowiedniego przeszkolenia, niemal każdy z nas, jeśli tylko zmaga się ze stereotypizacją. Wystarczy, że wykaże dojrzałość, otwartość i gotowość do rozmowy. Rozmowy, która może się okazać wsparciem dla kogoś, kto właśnie znajduje się w podobnej sytuacji” – zaznaczyła Kulpa.

Szczegóły dotyczące projektu i udziału w nim dostępne są na stronie http://zywabiblioteka.pl/, www.teatrmaska.pl oraz na Facebooku Teatru Maska (@teatrmaska.rzeszow).

„Pomóżcie >Masce< zbudować podkarpacki księgozbiór Żywej Biblioteki Rzeszów” – zachęca teatr.

Zaprasza też do dzielenia się sugestiami dotyczącymi tego, jaka jeszcze Żywa Książka powinna się pojawić w Żywej Bibliotece, z kim chcieliby porozmawiać. 

Źródło:

PAP