EN

22.05.2021, 10:28 Wersja do druku

Rzeszów. Teatr im. Wandy Siemaszkowej wznawia działalność

Teatr im. Wandy Siemaszkowej wznawia działalność artystyczną po lockdownie. W repertuarze znajdą się komedie, a także odkładana od dłuższego czasu prapremiera sztuki o Łukaszu Cieplińskim oraz spektakle w terenie.

Jak przekazała sekretarz literacka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Monika Midura, już w sobotni wieczór widzowie będą mogli obejrzeć znaną i lubianą komedię „Kolacja dla głupca” w reżyserii Marcina Sławińskiego.

Kolejną dawkę humoru zapewnią publiczności „Szalone nożyczki”, również w reżyserii Sławińskiego, oraz komedia Szekspira „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera z popisową rolą Tomasza Schimscheinera. Oba te spektakle powrócą na Dużą Scenę rzeszowskiego teatru w czerwcu.

Natomiast 29 maja odbędzie się, przekładana od miesięcy, prapremiera sztuki Jarosława Jakubowskiego „Hiob’51”. Jest to historia życia i śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego w reżyserii Jana Nowary.

„Związanego z Podkarpaciem prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, jednego z Żołnierzy Wyklętych, zagra znany z gościnnych występów w Rzeszowie, a od niedawna zatrudniony na etacie w +Siemaszce+, Kacper Pilch” – rekomendowała przedstawienie Midura. Dodała, że partnerem spektaklu jest rzeszowski oddział IPN.

Wśród kolejnych wydarzeń teatralnych znalazła się Scena Wędrowna Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, która ponownie wyruszy w trasę po Podkarpaciu w czerwcu.

Scena Wędrowna zawita do Radymna, Przemyśla, Głogowa Małopolskiego, Nowej Dęby, Lubaczowa, Głogowa Małopolskiego i Strzyżowa. Wśród przedstawień pokazanych w terenie znajdą się „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” w reżyserii Beniamina Bukowskiego, czy muzyczny spektakl „Tańcz mnie. Cohen” wyreżyserowany przez Sławomira Gaudyna.

Midura dodała, że teatr pracuje także nad programem nowej odsłony letniego festiwalu TRANS/MISJE, który odbędzie się w sierpniu. Trwają także przygotowania do realizacji kolejnych działań w ramach ogólnopolskiego programu Przestrzenie Sztuki, którego pilotaż miał miejsce w 2020 roku.

Przypomniała, że rzeszowski teatr jest jednym z operatorów programu rozwijanego pod auspicjami MKDNiS przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Instytut Muzyki i Tańca, mającego na celu stworzenie płaszczyzny umożliwiającej aktywności twórcze lokalnym środowiskom artystycznym oraz prowadzenie działalności edukacyjnej i animacyjnej.

„W planach jest szereg wydarzeń angażujących wielu niezależnych artystów, instytucje, uczniów podkarpackich szkół i społeczności lokalne” – zapewniła sekretarz literacka.

Podkreśliła, że wszystkie wydarzenia artystyczne odbywać się będą w ścisłym reżimie sanitarnym, widzowie mogą zająć 50 proc. dostępnych na widowni miejsc. Obowiązkowe pozostają także maseczki i dezynfekcja rąk.


Źródło:

PAP