EN

30.12.2021, 11:25 Wersja do druku

Rzeszów. Teatr im. Wandy Siemaszkowej ogłasza nabór do Sceny Nowej Dramaturgii

Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza na czwartą już edycję Sceny Nowej Dramaturgii. 

W programie sesje warsztatowe, script doctoring, teatralny speed dating, czytania performatywne. W planie także letnia rezydencja dramatopisarska.

Termin zgłoszeń mija 15 lutego 2022 – czekamy na nie pod adresem [email protected]. Zapraszamy reżyserów i reżyserki po co najmniej jednej realizacji oraz osoby zainteresowane pisaniem dla teatru z co najmniej jednym wystawieniem lub publikacją.

Kuratorami SND są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, teatrolog i dziennikarz. Do współpracy zaproszeni są reżyserzy z co najmniej dwoma realizacjami teatralnymi na koncie oraz autorzy i autorki tekstów dramatycznych, prozy, reportaży, poezji. Szczegóły 

w regulaminie.

Pierwsze spotkanie nowej edycji SND odbędzie się w Rzeszowie 26-27 marca 2022.

Celem SND jest rozwijanie projektów teatralnych i wspólna dyskusja nad tekstami. W sesjach dopracowywania projektów biorą udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii. Organizatorzy szukają nowych jakości, powstających ze spotkania reżysera i dramaturga już na wczesnym etapie pracy nad projektem - a jednocześnie tworzenia nowych konfiguracji artystycznej współpracy. Wybrane projekty zaprezentowane będą też w formie czytań performatywnych czy instalacji teatralnych.

Scena Nowej Dramaturgii to przede wszystkim platforma spotkania i wymiany, możliwość interwencji twórczej, wsparcia i wspólnej pracy.

Letnie rezydencje dramatopisarskie w Rzeszowie otrzymali do tej pory: Aldona Kopkiewicz, Beniamin Bukowski, Rafał Dziemidok i Sandra Szwarc. Konsultacje z autorami prowadzili: Michał Buszewicz, Paweł Demirski, prof. Grzegorz Niziołek, Weronika Szczawińska.

27 listopada 2021 w Teatrze im. Siemaszkowej odbyła się premiera powstałego w ramach teatralnego speed datingu dramatu Katarzyny Matwiejczuk „CELLineczka”, w reżyserii Kamili Siwińskiej. W planach są kolejne realizacje przygotowanych w ramach programu tekstów dla teatru.

Pliki do pobrania

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne