EN
5.01.2022, 09:16 Wersja do druku

Rzeszów. Ryszard Szetela – pożegnalne wspomnienie Teatru Maska

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 3 stycznia 2022 roku zmarł w wieku 83 lat Ryszard Szetela – wieloletni aktor naszego Teatru oraz jego dyrektor i kierownik artystyczny w latach 1981-1984.

Związany był ze sceną Teatru Lalki i Aktora „Kacperek” (poprzednia nazwa Teatru „Maska”) przez ponad 30 lat, zagrał niezliczoną liczbę ról, kreując postacie w spektaklach dla najmłodszych i młodych widzów oraz w przedstawieniach dla dorosłych. Jako aktor-lalkarz władał świetnie sztuką animacji, a jednocześnie był aktorem bardzo wrażliwym na słowo. Był zaangażowanym działaczem Związku Artystów Scen Polskich, zwłaszcza po przejściu na emeryturę. Pozostanie na zawsze częścią naszego Teatru dzięki swojej artystycznej i dyrektorskiej pracy, poprzez którą współtworzył nasz Teatr w przeszłości, oraz dzięki teatralnej pasji, która nigdy nie gasła. Po odejściu na emeryturę nadal z radością uczestniczył w premierach „Maski” i kibicował naszym artystycznym przedsięwzięciom. Chcemy go dziś wspominać przede wszystkim jako aktora, bo kochał ten zawód całym sercem.

W mini Galerii zdjęć, na kilku archiwalnych fotografiach przedstawiamy Ryszarda Szetelę w rolach oraz wśród zespołu kolegów:

fot. Mat teatru

1. W spektaklu „Car Maksymilian” Aleksego Remizowa w reżyserii Zbigniewa Umińskiego (1974)

2.  W spektaklu „Kubuś Puchatek” Alana Alexandra Milnego w reżyserii Anny Proszkowskiej (1988), Ryszard Szetela w centrum.

3 W spektaklu „Pod jesień” według tekstu, reżyserii i w scenografii Janusza Pokrywki (1990), Ryszard Szetela drugi od prawej.

fot. mat teatr

fot. mat teatr

Ryszard Szetela urodził się 3.12.1938 r. w Rzeszowie. W 1957 r. ukończył Technikum Statystyczne w Rzeszowie. Był związany z amatorskim ruchem teatralnym, należał do „Towarzystwa Rybałtów” w Rzeszowie. W grudniu 1959 r. został przyjęty jako adept do Wojewódzkiego Teatru Lalki i Aktora „Kacperek”. W aktorstwie odkrył swoją pasję i zawód. W 1964 r. zdał eksternistyczny egzamin aktorski i uzyskał dyplom aktora-lalkarza. Od 1.09.1981 do 31.12.1984 pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego TLiA „Kacperek”. Z tym teatrem był związany aż do odejścia na emeryturę 3.12.1993 r.

Źródło:

Materiał nadesłany