EN

12.06.2021, 12:54 Wersja do druku

Rzeszów. Ruszył nabór prac na 17. Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprasza młodych artystów plastyków, przed ukończeniem 30 roku życia, do udziału w 17. Międzynarodowym Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych 2021. Prace można nadsyłać do 15 lipca.

fot. mat. teatru

Jak poinformowała sekretarz literacka teatru Siemaszkowej Monika Midura celem konkursu jest przegląd twórczości plakatowej, związanej z promocją sztuki teatralnej, operowej, bądź wydarzeń okołoteatralnych, powstałych w okresie od 2019 do 2021 roku.

Przypomniała, że pierwsze edycje biennale miały charakter konkursu skierowanego do młodych twórców plakatu, natomiast od trzeciej edycji konkurs obejmował już wszystkich projektantów działających na świecie.

W konkursie mogą wziąć udział młodzi artyści plastycy, którzy do końca sierpnia tego roku nie ukończą 30 lat. Chętni mogą wysłać na konkurs dowolną liczbę prac. Spośród nich jury wybierze 80 plakatów, z których najlepsze uhonoruje nagrodami i wyróżnieniami.

Wybrane w preselekcji prace zostaną zaprezentowane na pokonkursowej wystawie otwartej w sierpniu br. podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE. Wtedy też nastąpi ogłoszenie werdyktu jury oraz wręczenie laureatom nagród.

Wystawa będzie prezentowana także we wrześniu 2021 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Prace znajdą się też w katalogu towarzyszącym wydarzeniu.

Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego organizowane przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie jest najstarszym konkursem na plakat teatralny na świecie; ma już ponad trzydziestoletnią tradycję.

„Po latach teatr postanowił wrócić do swoich korzeni i zorganizować dodatkowy konkurs wyłącznie dla młodych twórców, studentów i absolwentów szkół sztuk pięknych. Począwszy od 2019 roku, oprócz biennale skierowanego do wszystkich twórców, realizuje też +Konkurs Młodych+” – przekazała Midura.

Taka forma po raz pierwszy odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki w słowackich Koszycach. Tym razem będzie częścią programu Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE w Rzeszowie.

Regulamin 17. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych 2021 oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie rzeszowskiego teatru: www.teatr-rzeszow.pl

Źródło:

PAP