EN

11.08.2022, 10:15 Wersja do druku

Rzeszów. Zbliża się Festiwal Trans/Misje – Trójmorze ’22 i letnia edycja Przestrzeni Sztuki – Teatr

Teatr im. Wandy Siemaszkowej nie zwalnia tempa w wakacje, dla wszystkich którzy pozostają w Rzeszowie, czy go odwiedzą, czeka szereg wydarzeń, które odbędą się w ramach 05. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 w dniach 19-28 sierpnia. Już po raz piąty do udziału w wydarzeniu zaproszono instytucje kultury i artystów z 12 państw zrzeszonych w gospodarczo-politycznej inicjatywie Trójmorza. Przez 10 dni w Rzeszowie odbywać się będą spektakle - dla dzieci i dorosłych, koncerty, wystawy i spotkania z artystami.

fot. mat. organizatora

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to ciekawa propozycja na spędzenie wakacji w mieście. To już po raz piąty Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, umożliwia mieszkańcom miasta i gościom, zapoznanie się z dorobkiem kulturowym innych państw, tym razem przedstawicieli Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.


05. MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 to wydarzenie nawiązujące w swej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza, służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski Festiwal ma stać się platformą do wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw.

Wydarzenia 05. MFS TRANS/MISJI - TRÓJMORZE ’22 odbywać się będą w różnych przestrzeniach miasta i są adresowane do wszystkich grup wiekowych. W programie przewidziano spektakle: Smak wiśni Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zankowieckiej we Lwowie – to wspólna podróż „z kobietą po przejściach i mężczyzną z przeszłością” z zaskakującym akcentem w postaci tekstów poetki, autorki niezliczonej ilości tekstów piosenek - A. Osieckiej; Łotewskiego Teatru Liepaja opowieść grozy, inspirowanej baśniami braci Grimm – Grimmowie.

Hrabal i człowiek w oknie – poetycki obraz o starszym ekscentryku - Teatru Miejskiego w Brnie; Wesołe płaczki – szekspirowski non-classic Teatru Mihai Eminescu w Botosani; Pamiętnik wariata – wnikliwa analiza, sprawdzimy czy zdrowego czy chorego pacjenta, Teatru Credo w Sofii. Jakże osobliwy przypadek sławnego wojaka Tu mówi Szwejk – Teatru Studio w Wilnie. Familijną propozycją będzie między innymi Dzielny ołowiany żołnierzyk – spektakl dla dzieci Teatru Lalkowego w Koszycach; poruszająca najczulszą kobiecą strunę - Matka-Najemnica – Akademickiego Regionalnego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. I. Ozarkiewicza z Kołomyi. Natomiast Gospodarz Festiwalu – Teatr im. Wandy Siemaszkowej, zaprezentuje premierową naukę, zemstę czy karę? - Spektakl Wizyta starszej pani Friedricha Dürrenmatta, w reżyserii Roberta Czechowskiego.

Po każdym ze spektakli, odbędzie się otwarte forum dyskusyjne, które z aktorami i twórcami, poprowadzi krytyk teatralny – Tomasz Domagała.

Program 05. MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 posiada w swoim repertuarze siedem wydarzeń muzycznych. Koncerty, odbywać się będą na Scenie Dziedzińca Teatru i na Sali Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej. Będzie to okazja, by posłuchać koncertu Kwiaty romantyzmu Romana Zaslavsky z udziałem Niny Vitol, premierowego albumu Ostatni dzień lata zespołu Late Night Poems, Gaby Janusz i Multifolk Quartet, koncertu fortepianowego Johan’a Randvere, kwartetu smyczkowego INFRA Piazzolla and Co, a koncert MIRIIAM jest „współwydarzeniem” do spotkania z poezją Ivana Herceg’aCroatiana – słowa i dźwięki z Chorwacji, a które odbędzie się w klimatycznych Rzeszowskich Piwnicach.

05. MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 to również okazja do obcowania z dokonaniami sztuki wizualnej. W czasie jego trwania będzie można podziwiać wystawę 18. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej, wystawę plakatów cenionego węgierskiego artysty Istvana Orosz’a, wystawę fotografii i malarstwa Jurijusa Grigoroviciusa z Litwy, a nie lada gratką będzie pokaz słoweńskich filmów krótkometrażowych i spotkanie z ich autorami.

Wespół w zespół z MFS odbędzie się letnia odsłona Przestrzeni Sztuki – Teatr, a wraz z tym projektem trzy PREMIEROWE wydarzenia; Figura, tor, płaszczyzna – spektakl ruchu, koloru i emocji Teatru O. de. La z choreografią Marty Bury; familijną propozycją – próbą odpowiedzi na nieoczywiste, acz nurtujące wszystkich pytania - Latającego Teatru Kantora, będzie spektakl Jak obmyśliłem świat w reżyserii Magdaleny Miklasz, oraz Ostatni dzień lata – połączenie konwencjispoken word / jazz & poetry wraz z aktorską interpretacją tekstów twórcy Late Night Poems – Bartłomieja Skubisza, w wykonaniu aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Roberta Żurka.

Organizacja 05. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego.

Bilety w cenie od 10 do 20 zł można nabyć przez Internet i w kasach Teatru.

Teatr zaprasza do śledzenia informacji o Festiwalu na stronach www.trojmorze.teatr-rzeszow.pl, www.teatr-rzeszow.pl oraz w mediach społecznościowych.

Dobiega końca termin składania wniosków akredytacyjnych on-line - 05.MiędzynarodowegoFestiwalu Sztuk TRANS/MISJE - TRÓJMORZE '22 w Rzeszowie (wniosek dostępny na https://teatr-rzeszow.pl/article/05-mfs-transmisje-trojmorze22-akredytacje-prasowe?l=2


Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne